Rate this post

Wielu Polaków pracujących na emigracji wciąż nie stara się o odzyskanie należnego im podatku, obawiając się, iż może to spowodować niepożądane konsekwencje.
Ten Przewodnik odpowiada na najważniejsze pytania, jakie usłyszeliśmy od od naszych Klientów w trakcie 12 lat naszej pracy.

Co to jest zwrot podatku?
Z płacy za pracę odciągany jest podatek dochodowy. W końcu roku obrachunkowego albo po zakończeniu pracy (w sytuacji gdy zamierzany jest wyjazd z tego państwa), zatrudniony powinien wypełnić określony druk i wymagane dokumenty do odpowiedniego urzędu podatkowego, który bada kompletność danych oraz wylicza sumę do zwrotu. Kiedy kwota ta zostanie oszacowana, pracownik powinien odzyskać pieniądze.

Ile czasu trzeba czekać na zwrot podatku?
Zajmuje to średnio 2-3 miesiące. Czas trwania procesu uzależniony jest od kraju, a również od tego, jak ubiegasz się o zwrot: samemu, czy przy pomocy pośrednika. Z naszych informacji wynika, że te osoby, które korzystają z serwisu profesjonalnego biura, odzyskują pieniądze w krótszym okresie.

Jakie dokumenty są wymagane?
Przeważnie obce urzędy podatkowe żądają takich oto dokumentów:
– kopii paszportu albo innego dowodu tożsamości;
– druku ukazującego osiągnięty dochód i odprowadzony podatek od wszystkich pracodawców (np. w UK będzie to druk P45 oraz P60).

Czy zwrot podatku jest zgodny z prawem?
Tak. Prawo podatkowe przewiduje daną kwotę wolną od podatku, którą można zarobić w ciągu roku bez płacenia podatku. Oznacza to, że jeżeli roczne wypłaty nie przekroczyły tej kwoty, można odzyskać w całości odciągnięty podatek, tzn. 100%.
W przypadku osób o wyższych dochodach, urząd podatkowy zwraca tylko podatek nadpłacony.

Czy jest możliwy zwrot wszystkich podatków nadpłaconych za granicą?
Tak i nie. Uzależnione jest to od czynników jak m.in.: jaki był dochód, ile podatku się zapłaciło, czy w jakim państwie było się zatrudnionym.
Możesz skorzystać naszego Kalkulatora Zwrotu, dostępnego na naszej stronie, aby oszacować sumę, która Ci przysługuje. Przeciętny odzyskiwany zwrot to około 1600 PLN.

Czy będę jeszcze mógł legalnie być zatrudnionym w państwie, z jakiego uzyskałem zwrot podatku?
Tak. Ubieganie się o zwrot nadpłaconego podatku jest procesem legalnym i nijak nie wpływa na warunki pracy.

Czy po dokonaniu zwrotu podatku, nie stracę prawa do emerytury czy innych świadczeń socjalnych?
W prawie podatkowym są dwa główne kategorie należności: składki socjalne i podatek dochodowy.
Fiskus przewiduje możliwość oddania tylko nadpłaconego podatku dochodowego. A emerytura i pozostałe gwarancje socjalne są opłacane ze składek dlatego w ogóle nie są związane z odzyskiwaniem podatku.