Rate this post

Wieś Mezowo położona jest w gminie Kartuzy w odległości około 6 km od Kartuz, od południa wieś opiera się o linię kolejową Gdynia-Kościerzyna i rzekę Radunię, od północy z kolei ogranicza ją linia kolejowa Kartuzy-Pruszcz Gdański, od wschodu i od zachodu wieś otaczają lasy.

Historycznie wieś nazywała się Wadzino. Wadzino usytuowane było na północno-zachodnim brzegu jeziora Mezowskiego, charakteryzowało się zwartą zabudową z czerwonej cegły. Niestety dawna zabudowa wsi została zniszczona prawdopodobnie w 1454 roku przez Krzyżaków, tak więc do dzisiaj nie zachowała się ani jedna historyczna budowla, a w miejscu dawnej osady są obecnie pola.

Przez ostatnie dziesięciolecia Mezowo było wsią o charakterze typowo rolniczym, jednakże w ostatnich latach charakter wsi przesuwa się coraz wyraźniej w stronę siedliskowo-letniskowego. Pomimo tego, iż ciągle niebagatelną część krajobrazu wsi stanowią pola, łąki i gospodarstwa rolne to z roku na rok coraz wyraźniej widać ludzi zwabionych urokami mezowskich krajobrazów, którzy odwiedzają wieś aby tutaj wypocząć, a część z nich postanawia się tutaj osiedlić na stałe.

Największym walorem krajobrazowym Mezowa są bez wątpienia trzy jeziora. Dwa mniejsze: Szczyczno i Okunkowo, oraz jedno większe najczęściej nazywane Mezowskim, podczas gdy prawdziwa jego nazwa to Włodno. Czasami spotkać się można z nazwą jezioro Małe Mezowskie lub Mezowskie Małe, co wydaje się dość humorystyczną nazwą w stosunku do największego jeziora w okolicy.

Pomimo, iż są tutaj aż trzy jeziora to każde z osobna wyróżnia się własnym unikalnym klimatem i własnym niepowtarzalnym pięknem.

Każde jezioro można obejść dookoła, chociaż nieraz wymaga to odrobiny samozaparcia.

Jezioro Szczyczno ma powierzchnię 7,06 ha. Z południowo-zachodniej strony przylegają do niego tak zwane lasy kartuskie z pobliskim rezerwatem przyrody „Stare Modrzewie” o wielkości 4,85 ha , którego głównym walorem przyrodniczym jest stanowisko modrzewia europejskiego w wieku ok. 200 lat na siedlisku kwaśnej buczyny i grądu. Od strony północnej i wschodniej do jeziora dochodzą łąki i pola. Brzegiem jeziora wiedzie niebieski szlak turystyczny widoczny na mapce powyżej, który oczywiście jest również oznaczony w terenie. Szlak ten prowadzi z Sopotu do Kartuz poprzez Żukowo i „Jar Raduni”.

Jezioro Okunkowo ma powierzchnię 8,64 ha. Od północy i zachodu jezioro otoczone jest zabudową mieszkalno-letniskową. Resztę linii brzegowej jeziora stanowią łąki i pola uprawne.

Jezioro Włodno (Mezowskie) ma powierzchnię 41,46 ha, a jego głębokość dochodzi do 12 metrów. Wymiary jeziora to 1,48 km × 0,13 – 0,27 km. Dno jeziora jest bardzo zróżnicowane, można spotkać łagodne zejścia od brzegu w toń jeziora jak również bardzo strome uskoki, gdzie jeden krok równa się zwiększeniu głębokości o pół metra. Jezioro to otoczone jest pierścieniem drzew z nielicznymi tylko przerwami. Na jeziorze znajduje się malownicza wyspa wyróżniająca je spośród innych okolicznych jezior. Wielkość jeziora powoduje, że trasa dookoła niego jest idealna na spacery, nie za długa i nie za krótka. Dodatkowo spacer naokoło jeziora może przebiegać w przynajmniej dwóch wariantach – w całości ścieżką biegnącą praktycznie samym brzegiem jeziora, lub na pewnym odcinku ulicą Jeziorną dla tych, którzy nie lubią poruszania się po półdzikim terenie.

W związku z tym, że właściciel rok rocznie zarybia jezioro ma ono bardzo wiele do zaoferowania licznie zjeżdżającym tutaj wędkarzom. W jeziorze występują ryby takie jak szczupak, okoń, sandacz, węgorz, lin, leszcz, płoć, sieja, sielawa, karp, a nawet wyłowiono kilka sumów.

Mezowskie jeziora kuszą turystów ciepłą wodą, a wędkarzy bogactwem ryb. Wybierając się nad nasze jeziora każdy turysta powinien wiedzieć, że zarówno same jeziora jak i teren je otaczający są własnością prywatną i każdą formę spędzania nad nimi czasu, poza kąpielą i opalaniem należy skonsultować z właścicielami.

Wszystkie zdjęcia są własnością ich autorów i nie mogą być wykorzystywane bez ich zgody.

słowa kluczowe: urząd gminy kartuzy, gryf rozkład jazdy, witold bierut, ks witold bierut, jezioro mezowskie, ryszard orliński, kpwik kartuzy, mezowo pl, urząd miejski kartuzy, urzad gminy kartuzy, kupię ziemię, matka boska trzykroć przedziwna