Tania i dobra obudowa? TAK! Zalman Z3 i Z3 PLUS
Firma Zalman wprowadziła na rynek serię Z3, która świetnie sprawdzi się w roli obudowy Midi Tower. Z3 dostępna jest aż w trzech wariantach: zwykłej Z3, Z3 Plus oraz Z3 Plus White. Czy można kupić dobrą obudowę za niewielkie pieniądze? Okazuje się, że tak i firma Zalman świetnie sprostała temu zadaniu.
Obudowa Zalman Z3 czy Z3 Plus?
W obu przypadkach mamy do czynienia z obudową Midi Tower, której wymiary to 192 mm x 465 mm x 430 mm czyli dosyć słuszne, ale co wyróżnia je na tle innych? Wykonanie i… cena. Tak to właśnie ona robi największą robotę. Tworząc nowy komputer, często trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem, na szczęście Z3 i Z3 Plus są dosyć tanie w stosunku do jakości i możliwości jakie oferują.
Z3 kosztuje 160 zł, natomiast Z3 Plus 175 zł. Czym się różnią? Z3 Plus posiada dodatkowo akrylową szybkę umieszczona na lewym boku obudowy, oraz pionowy wspornik ze specjalnymi uchwytami montażowymi, które mają dwa zastosowania – można do nich przymocować dodatkowe wentylatory lub podtrzymywać nimi cięższe karty graficzne.. sprytne i bardzo przydatne.
Zalman Z3 Plus i Z3
Na górnym panelu znajdują się dwa porty USB 2.0, jeden port USB 3.0, dwa złącza audio, oraz prosty regulator prędkości obrotowej dwóch wentylatorów, który pracuje w 2 trybach High i Low. W praktyce różnica między trybem High a Low jest ledwo wyczuwalna, wentylatory działają minimalnie wolniej, a różnica w ich wydajności i głośności jest znikoma. Ponadto producent dodał do dyspozycji niewielką „półkę” na telefon lub miejsce, aby położyć dysk zewnętrzny. Ciekawe i przydatne rozwiązanie.
Wewnątrz można zamontować płytę główną Micro ATX lub ATX, siedem kart rozszerzeń o długości do 360 mm, cooler CPU o wysokości 160 mm, dwa napędy 5,25 cala, cztery dyski twarde 3,5 lub 2,5 cala oraz jeszcze jeden dodatkowy 2,5 cala. Obudowa pomieści również bez problemu do siedmiu wentylatorów 120 mm, a w modelu Z3 Plus dostajemy na starcie jeden podświetlony na niebiesko wentylator LED z przodu, oraz jeden z tyłu (który bywa często hałaśliwy) i dwa u góry – nieźle jak na start.
Nie zapominajmy o kablach. Zalman również i to przewidział, gdyż do dyspozycji mamy pięć otworów, dzięki którym możemy sprawnie zamaskować kable na tył obudowy.. ale to nie wszystko. Prawa boczna ścianka została delikatnie wyprofilowana tak, aby można było pomieścić wszystkie kable, a we wnętrzu obudowy wszystkie krawędzie zostały zagięte w taki sposób, aby nie „zranić” kabli ostrymi krawędziami. Brawo.
Plusów nie koniec. Miejsce pod zasilaczem zostało zabezpieczone filtrem przeciwkurzowym, a gumowe nóżki na dole obudowy oraz pod zasilaczem skutecznie tłumią wibracje, zapewniając ciche działanie sprzętu. Cała obudowa waży 6 kg. Trzeba przyznać jedno – Zalman przyjął ostrą ofensywę.
Sposób na sukces?
Całkiem niezły wygląd, dodatkowe wentylatory, cena oraz sporo ułatwień potwierdzają, że obudowa Zalman Z3 i Z3 Plus są na dobrej drodze by zaskarbić sobie klientów. Potwierdza to fakt, że jest najlepiej sprzedawaną obudową w sklepie morele.net. Czy warto kupić? Zdecydowanie TAK jeżeli szukasz dobrej obudowy za niewielkie pieniądze.
Jaka jest wasza opinia na ten temat? Czy warto kupować tanie obudowy, czy może jednak zainwestować w lepszą propozycję?