Mimo że tablety szturmują rynek urządzeń przenośnych, a połączenia hybrydowe powoli zyskują popularność, to jeszcze długo na rynku królować będą laptopy. Są wyposażone w większość elementów, które są niezbędne do efektywnej i wygodnej pracy przy komputerze. Wyraźna matryca, touchpad, głośniki, mikrofon i kamera internetowa to standard.
Rzecz jednak w tym, że stosowane komponenty z racji na swój mobilny charakter nie zawsze spełniają wymagania tych bardziej wymagających użytkowników. Jednak komputer wyposażony w odpowiednią ilość złącz USB można dopasować do swoich potrzeb. Poniżej przedstawiamy kilka akcesoriów, które sprawią że będzie nam się pracowało wygodniej i bezpieczniej.
1. Myszka – rzecz oczywista. Touchpady to dla części wystarczający kontroler, jednak nie zawsze sprawdza się on tak dobrze jak tradycyjna mysz. Podczas wyboru musimy się upewnić, że układ optyczny będzie pracować dobrze na każdym podłożu. Do wyboru mamy także wersje przewodowe i bezprzewodowe – przy okazji tych drugich należy dbać, by akumulator napędzający całość się nie rozładował. Dla niektórych problemem może być też odbiornik USB, który czasem jest za duży, bo schować go do torby gdy jest wpięty do laptopa. Dla bardziej wymagających użytkowników przygotowano modele z wieloma programowalnymi przyciskami, ale do podstawowej pracy wystarczą dwa + rolka.
2. Słuchawki – ten temat poruszaliśmy szerzej niedawno. Jest to akcesorium przydatne z tego tytułu, że pracując poza domem możemy mieć chęć odcięcia się od otoczenia, a z drugiej strony – oszczędzić osobom wokół konieczności słuchania dokładnie tego, czego słuchamy my. Wybór w tym segmencie jest bardzo duży, po szczegóły zapraszamy tutaj.
3. Torba/pokrowiec – mając laptopa, prędzej czy później będziemy się chcieli z nim przemieścić. Przewożenie sprzętu bez żadnego zewnętrznego zabezpieczenia może bardzo negatywnie wpłynąć na nasz komputer. I choć pokrowiec z pianki neoprenowej, czy nawet torba nie ochronią laptopa od upadku z większej wysokości, to skutecznie zabezpieczą go przed porysowaniem, poplamieniem i innymi podobnymi wypadkami losowymi.
Laptop nie musi być nundy
4. Podkładka chłodząca – często zdarza się, że na komputerze przenośnym pracujemy nie tylko przy biurku, ale też na przykład na łóżku, szczególnie w domu. Niestety dość często laptop ustawiany jest wtedy w kołdrze, na kocu bądź prześcieradle. Taka kombinacja potrafi być zabójcza dla podzespołów. Kiedy urządzenie nie ma możliwości oddania ciepła produkowanego wewnątrz obudowy temperatura może prowadzić do trwałego uszkodzenia elementów składowych. Dlatego doskonałym rozwiązaniem będzie kupno przynajmniej podkładki chłodzącej, a najlepiej specjalnej półeczki, która dzięki odpowiedniej konstrukcji zadba o odprowadzenie ciepła z obudowy.
5. Dodatkowa bateria – tę opcję docenią przede wszystkim użytkownicy, którzy z racji na charakter swojej pracy są często w podróży. Wiadomo, że w środkach komunikacji dostęp do energii elektrycznej jest w najlepszym przypadku ograniczony, a baterie w standardowych modelach laptopów nie pozwalają na długą i wydajną pracę. Możemy iść na kompromis i niemal całkowicie wygasić ekran pracując na możliwie najmniejszej liczbie programów, albo kupić drugą baterię, która pozwoli na o wiele dłuższą pracę w terenie. Proponujemy rozwiązanie numer dwa.
6. Mobilny internet – nie zawsze mamy ten komfort, by znaleźć się w zasięgu sieci Wi-Fi. Rozwiązaniem może być zakup modemu, ponieważ w coraz większej ilości zawodów odcięcie od sieci oznacza paraliż. Użytkownicy niektórych modeli smartfonów mogą użyć opcji routera, korzystając z transferu danych dostępnych w abonamencie.