Miejsce do pracy w domu jest coraz częściej uwzględniane w aranżacji mieszkań. Freelancing czy dorabianie po godzinach we własnym domu wymagają jednak odpowiednio przygotowanego biura. Wbrew pozorom w tym celu nie wystarczy jedynie stolik i komputer. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wyposażyć i zaaranżować domowe biuro.
W dzisiejszych czasach tzw. freelancing, czyli praca bez etatu lub na własnej działalności jest coraz popularniejsza. Równie wiele osób dorabia sobie po godzinach w domu. Taka forma funkcjonowania na rynku pracy niesie z sobą pewne wymagania. Osoba pracująca we własnym mieszkaniu musi sama przygotować swoje stanowisko pracy! Wystrój wnętrza i jego wyposażenie, mają ogromny wpływ na kreatywność oraz efektywność wykonywanych zadań. Najbliższe otoczenie i sprzęt na jakim pracujesz, mogą skutecznie stymulować twórczą pracę, inspirować do jeszcze ciekawszych pomysłów i przede wszystkim sprzyjać codziennemu wykonywaniu obowiązków.
Jaki komputer?
shutterstock_374282575
Najważniejszym elementem stanowiska pracy w domu jest komputer oraz w zależności od charakteru wykonywanej pracy, odpowiednie oprogramowanie oraz inne urządzenia. Jeśli jesteś na początku swojej działalności i dopiero planujesz zakup komputera, na którym nie będziesz tylko przeglądał facebooka i pisał maili, lepiej postaw na sprzęt przenośny. Praca freelancera również może wymagać spotkań z klientami, wyjazdów służbowych czy dostarczać innych sposobności do użycia komputera poza domem. W takim przypadku komputer przenośny jest również pewną wizytówką, a taki laptop jak macbook z pewnością doda kilka plusów do wizerunku freelancera.
Wprawdzie komputery marki Apple mają tyle samo zwolenników, ilu przeciwników, jednak nie bez przyczyny większość grafików, projektantów, muzyków czy pisarzy posiada właśnie Macbooki. To na oprogramowanie Apple znajdziesz najwięcej funkcjonalnych programów i aplikacji wspierających twórczą pracę czy zarządzanie terminarzem i harmonogramem pracy. Co jeszcze przemawia na korzyść Jabłuszek? Niewielka waga, długi czas pracy na baterii czy wygodna obsługa.
Dodatkowe sprzęty
Dobór sprzętów uzupełniających domowe biuro jest uzależniony od charakteru pracy. Z pewnością warto zainwestować w drukarkę – czasem będziesz musiał wydrukować różne dokumenty, umowy itd. Kolejnym elementem jest dysk zewnętrzny, na którym możesz robić kopie zapasowe plików przechowywanych na komputerze. Dzięki temu w razie awarii nie tracisz wszystkich danych np. projektów będących w ostatniej fazie przygotowania. Przydatny będzie także na pewno pojemny pendrive.
Miejsce na biurko
shutterstock_176265341
Najlepszym rozwiązaniem jest naturalnie przeznaczenie na biuro osobnego pomieszczenia i naprawdę warto to zrobić. Biurko ustawione w sypialni czy w salonie nawet wtedy, gdy już wypełnisz wszystkie swoje służbowe obowiązki, będzie dawać jasny sygnał – wciąż jesteś w pracy! Ponadto pracując w pomieszczeniu, które pełni również inne funkcje, znacznie trudniej o koncentrację.
Biurko powinno stać bokiem do okna – w przeciwnym razie promienie słoneczne będą cię razić w oczy lub świecić bezpośrednio w monitor. W najbliższym otoczeniu biurka powinny znaleźć się również organizery i szafki do przechowywania najpotrzebniejszych przyborów, dzięki czemu będą one zawsze w zasięgu ręki.
Wystrój ma znacznie
Urządzając domowe biuro nie można zapomnieć o jego walorach estetycznych, a te można łatwo połączyć z funkcjonalnością. Przykładowo zamiast klasycznej tablicy magnetycznej lub korkowej, warto pomalować fragment ściany farbą tablicową. W ten sposób zyskasz praktyczne miejsce, na którym zapiszesz niezbędne notatki oraz efektowną ozdobę wnętrza. Standardowe zasobniki na długopisy można z kolei zamienić np. na koszyki lub pojemniki zawieszone na relingach na ścianie. W domowym biurze nie powinno też zabraknąć zieleni – wpłynie ona na ciebie pozytywnie, a pomieszczenie będzie wydawało się znacznie przyjaźniejsze.