?>
You are here:  / Karta graficzna do gier / GTX480/470

GTX480/470

post by related

related post

Karta graficzna z tej serii roboczo nazywana jest Fermini, długo czekaliśmy aż Nvidia wyda nową szybką kartę graficzną, premiera była przekładana wielokrotnie. Jeszcze tuż przed ostateczną premierą firma nie mogła się zdecydować na ostateczne parametry, takie jak częstotliwość procesora. Mogło się dziać tak z tego powodu że Nvidia nie chciała popaść jeszcze w gorsze tarapaty niż jest obecnie ponieważ wszystkie najszybsze karty ATI.

nowa karta składa się Az z 3 milionów tranzystorów, do tego spore wymiary ale nie większe od największych kart konkurencji. Cały komputer z tą kara może pobierać nawet 400W podczas obciążenia. Jest to więcej niż dwurdzeniowy Radeon. Karta ta została wykonana w procesie 40nm i zawiera 16 bloków po 32 procesory strumieniowe każdy. Najważniejszą cechą nowej karty graficznej jest wsparcie dla sprzętowej teselacji, która jest w chwili obecnej jednym z kluczowych elementów DirectX11 który pojawił się razem z Windows 7. Kolejne ważne cechy to architektura CUDA (nowa) oraz Ray trading. Ta ostatnia jest to technologia generowania fotorealistcznych efektów 3D, opiera się ona na analizie promieni światła ale tylko tych które trafiają bezpośrednio do obserwatora. Technika ta powinna nieźle działać ze względu na podwojenie wydajności jednostek obliczeniowych zmiennoprzecinkowych.
Jeśli chodzi o CUDA to karta powinna być bardziej wydajna w każdym projekcie w którym używa się tej technologii m.in. kodowanie i dekodowanie wideo. W karcie przebudowano i unowocześniono w stosunku do poprzedniej generacji element odpowiadający za dystrybucję wątków. Zastosowano dziesięciokrotne przyśpieszenie tego elementu w stosunku do poprzednich modeli. Powoduje to że decydowanie będzie szybsze o przełączaniu z trybu grafiki do trybu obliczeniowego. Może to mieć spore znaczenie przy nowych grach ponieważ zaczynają one wykorzystać GPU do obliczeń nowego typu. Dość odmiennie prezentują się gniazda zamieszczone z tyłu ,karta posiada dwa złącza DVI i miniaturowe wyjście HDMI. Jest to nie Zadobrze wyjście ponieważ musimy nabyć o tego specjalne przejściówki. Dodatkowym plusem jest 3D Vision czyli technologia umożliwiająca wyświetlanie trójwymiarowego obrazu. Przy użyciu okularów #D możemy już zagrać w kilkaset tytułów. Jeszcze kilka słów o rdzeniu, jest on taktowany zegarem 600MHZ, ma 1401 jednostek cieniowania a pamięć pracuje z częstotliwością 3696MHz.