Gdzie umieścić sprzęt gracza w pokoju? Problem pojawia się gdy posiadamy komputer i chcemy go umieścić w jakimś ciekawym miejscu. W poprzedniej części poradnika opisywaliśmy podstawy stworzenia pokoju gracza, czyli porządki i kable, ale Gamer Room to nie tylko meble i dekoracje. Czas aby skupić się na tym co zwraca najbardziej uwagę: sprzęt gracza!
#3 Sprzęt
Komputer i konsola to serce pokoju gracza, które musi być gdzieś umieszczone, ale gdzie? Odpowiedź jest prosta – na widoku! ale ale… jeżeli masz starego PC (obudowę), który pochodzi z „czasów odległych”, lepiej się nad tym zastanowić. Czy na pewno chcesz, aby wszyscy widzieli starą skrzynkę? No właśnie.
Skupmy się na komputerach, pierwsza rzecz którą dostrzegamy w PC to obudowa. To ona trzyma wszystkie elementy razem, odpowiada za elementy wizualne jak i techniczne. Obudowy komputerów różnią się od siebie wymiarami i kształtem oraz architekturą. Najpopularniejsze obecnie typy to Mini ATX, Midi ATX i Big Tower, ale wszystkie mają ten sam cel: ochrona elementów przed uszkodzeniami oraz prawidłowa wentylacja.
No dobra, mamy różne typy obudowy , rozmiary, wygląd, ale gdzie to umieścić? Najlepszym miejscem jest obok lub na biurku. Jeżeli posiadamy obudowę z oknem lub chcemy otworzyć z jednej strony pokrywę by wyeksponować części to miejsce na biurku wydaje się być najciekawszym miejscem o ile pozwala na to szerokość danego burka.
Swoją drogą otwarta pokrywa w obudowie w przypadku gdy mamy w miarę ciekawy wewnątrz „sprzęt”, jest całkiem efektownym sposobem prezentacji jednocześnie zwiększając jego wentylację, ale i zmniejszając ochronę przed kurzem.
Najbardziej zapaleni moderzy i miłośnicy wydajności, montują tzw chłodzenie wodne, czyli układ chłodzenia cieczą. Ciepło z procesora jest znacznie lepiej odprowadzane, dzięki temu mamy większą możliwość „podkręcania”, niższy poziom hałasu ale i również wygląda to bardzo efektownie.
Wady? Cena, która waha się od kilkuset do nawet kilku tysięcy zł (!) co czyni to naprawdę drogą sprawą dla maniaków moddingu niemniej jednak obok takiego sprzętu nie można przejść obojętnie, a postawienie takiej obudowy w pokoju było by swoistą wisieńką na torcie.
Ok, mamy ustawiony komputer w miejscu które nam odpowiada, gry także na swoim miejscu, mamy porządek, wszystkie kable są „ukryte” co dalej? Jak się wyróżnić? Generalnie jeżeli chodzi o pokój, ogranicza nas tylko wyobraźnia. Kolor ścian, meble i ogólny wystrój wnętrza to kwestia indywidualna i warto mieć własne zdanie.
Jeżeli nie mamy pomysłu to poszukajmy go w sieci, tam nie brakuje różnych zdjęć i wcale nie musi to być pokój gracza, równie dobrze może to być podpatrzony pomysł na gabinet, a resztę wystroju i sprzętu gracza dobierzemy sami. W internecie każdy znajdzie coś dla siebie w zależności od potrzeb zaczynając od myszki, przez klawiatury, kierownice i na monitorach kończąc.
Monitory? „A na co komu kilka monitorów, przecież to bez sensu…” Niekoniecznie. O ile praca na jednym lub kilku ekranach wydaje się być dla mnie zrozumiała o tyle nie mogłem pojąć: po co komuś kilka monitorów do gier? Jeden w zupełności wystarczy. I tak też sądziłem dopóki nie spotkałem się osobiście z konstrukcją złożoną z 3 ekranów obok siebie.
Wygląda to bardzo ciekawie, ale to co przykuło moją uwagę to sama rozgrywka. Wrażenie „otoczenia” jest odczuwalnie i to jak najbardziej na plus! Oba zewnętrzne monitory na krańcach mają delikatne rozmycie tworząc głębię ostrości dając otoczkę realizmu.
Początkowo miałem obawy że ramki wokół ekranu będą przeszkadzać w grze, ale nic bardziej mylnego, po kilku minutach przestaje się zwracać na to uwagę i można delektować się rozgrywką. Wyścigi samochodowe są niesamowite ciężko się oderwać, a gdy mamy widok z kokpitu wrażenia są doskonałe, wszystko nas otacza żałuję tylko, że nie miałem okazji uruchomić strzelanki ale jeszcze nic straconego. Niestety wszystko ma swoją cenę i tak samo jest w tym przypadku, gdyż trzeba się liczyć z większym wydatkiem na dodatkowe ekrany oraz często dodatkową grafikę, ale zdecydowanie warto!
Podsumowanie
Umieszczenie sprzętu gracza jest indywidualne i każdy musi sam sprawdzić gdzie najlepiej mu odpowiada. Rozstawienie monitorów, konsoli, PC nic nie kosztuje i czasami warto poeksperymentować. Dobrze prezentujący się komputer będzie podkreślał swoje znaczenie w pokoju gracza, a jeżeli zdecydujemy się na zestawienie kilku ekranów (w końcu kto bogatemu zabroni 🙂 ) i ciekawie dobranego sprzętu to efekt będzie „kosmiczny”.