Facebook opanował rynek. Coraz częściej ludzie zamiast do siebie dzwonić lub po prostu spotkać, komunikują się właśnie za jego pomocą. Jego popularność stanowi ogromne zagrożenie do dotychczasowo istniejących w sieci komunikatorów takich jak Gadu-gadu czy Skype. Czy presja związana z fenomenem Facebooka sprawiła, że twórcy komunikatorów ulepszyli swoje produkty? Jak obecnie wyglądają i czym się charakteryzują ?
Komunikator internetowy to komunikator, dzięki któremu, kiedy jesteśmy online, można wysłać wiadomość i rozmawiać z drugą osobą, która także posiada komunikator. Nie zawsze trzeba mieć ten sam rodzaj programu, ponieważ wiele z nich pozwala na łączenie się w różnej formie.
Od długi czas najpopularniejszym komunikatorem w Polsce jest Gadu-gadu. Ten prosty program do wymiany informacji przez długie lata zmieniał swoje formy, by ostatecznie posiadać ogromną liczbę fantastycznych opcji. Oprócz możliwości rozmowy, dzięki GG możemy nawiązać rozmowę głosową, wysyłać smsy, założyć specjalną pocztę elektroniczną, ustawić budzik, sprawdzić pogodę lub repertuar kin, słuchać radia, a także od niedawna dzielić się naszymi plikami z innymi poprzez GG-dysk. Co więcej, w komunikatorze GG możesz utworzyć grupy, które w prosty sposób podzielisz swoich znajomych np. „znajomi ze szkoły”, „znajomi z karate” itp. Jednak wciąż główną funkcją jest prosta wymiana informacji w oknie rozmowy, która zrzeszyła sobie fanów z całej Polski. Obecnie Gadu-gadu wciąż ulepsza swój produkt i co chwilę udostępnia nam nowe funkcje.
Drugim popularnym komunikatorem jest Skype. Skype jest darmowym programem, pozwalającym na rozmowy (głównie wykorzystywany do video-rozmów) z bliskimi nam osobami. Skype’a cechuje m.in. to, że podstawowe używanie jest całkowicie bezpłatne i dostępne w każdym kraju w wielu językach, co czyni ją doskonała do rozmów międzykrajowych, a nawet miedzykontynetalnych. Ciekawym faktem jest to, że jeśli druga osoba nie ma Skype’a, może zadzwonić ze swojego telefonu na specjalny, indywidualny dla każdej osoby numer Skype. Ze Skype’a także można dzwonić na telefony komórkowe i stacjonarne, jednak jest to już płatna forma komunikacji. Oprócz możliwości kontaktu, program ten umożliwia nam doładowanie konta innej osobie lub import kontaktów zawartych na poczcie np. na Gmailu lub Yahoo!. Skype to wysokiej jakości aplikacja, pozwalająca obecnie na doskonały kontakt z możliwością zobaczenia drugiej osoby.
Kolejny dostępnym w Polsce komunikatorem jest Windows Life Messenger. Popularny na całym świecie, lecz niezbyt jeszcze popularny w Polsce, łączy w sobie wiele możliwości. Można pokusić się o stwierdzenie, że to mix Gadu-gadu oraz Skype’a. Za jego pomocą można bowiem, wysyłać wiadomości tekstowe (zarówno indywidualne jak i grupowe), nawiązywać video-rozmowy, a także za opłatą dzwonić na numery stacjonarne. Przekaz może być uatrakcyjniony za pomocą animacji dźwiękowych. Kontakty można ściągać ze swoich kont internetowych, a opcja Windows Live Contacts, automatycznie aktualizuje zmieniające się dane użytkowników. Obecnie można go łączyć również z facebookowym czatem, co sprawia, że osoba posiadająca konto na Facebooku nie musi mieć zainstalowanego Windows Life Messengera. Podobnie jak w najnowszej wersji GG, przy tym komunikatorze znajdziemy folder udostępnienia, dzięki któremu możemy przesyłać m.in. dokumenty i zdjęcia. Jeśli masz przyjaciół pochodzących z różnych części Europy, i chciałbyś porozmawiać z nimi w spokoju w formie pisemnej, ten program jest w sam raz dla Ciebie.
Ostatnim interesującym komunikatorem jest AQQ. W zasadzie jest to multikomunikator. Oznacza to, że można za jego pomocą łączyć się ze Skypem, GG, Tlenem czy czatem Facebooka. Tu także można wysyłać smsy. Co zatem wyróżnia AQQ? Na pewno jest kilka ciekawych funkcji. Jedną z nich jest wtyczka DrawBoard 0.4 Beta. Umożliwia ona, obustronne malowanie na jednej tablicy, co zapewni wiele godzin wspólnej zabawy. Dzięki AQQ pomagasz także dzieciom, ponieważ możesz ustawić automatyczne klikanie w stronę „Pajacyka” poprzez uruchomienie komunikatora. Ponadto funkcja wysyłania dokumentów możliwa jest także, gdy druga osoba jest niedostępna. Nie trzeba więc czekać na akceptację z drugiej strony. Dodatkowo, możesz ustawić głosowe odczytanie wiadomości od znajomego. AQQ to zatem morze możliwości.
Czat Facebooka mimo, iż występuje tylko w postaci okienka rozmowy i zawiera najprostsze opcje wysyłania wiadomości, wraz z całością tego niesamowitego portalu, który przyciągnął setki milionów ludzi stanowi ogromne zagrożenie nawet dla najbardziej zaawansowanych komunikatorów.
A Ty z czego najczęściej korzystasz?