You are here:  / Tania i dobra karta graficzna / Ultrabook – warto?

Ultrabook – warto?

post by related

related post

Ultrabooki zalewają rynek komputerowy. Mają być odpowiedzią firmy Intel na McBooki firmy Apple. Czym tak właściwie się wyróżniają i czy warto zainwestować w takiego laptopa?

Ultrabook to ultracienki laptop nowej generacji, który ma spełniać określone przez firmę Intel założenia. Warto zaznaczyć, że określenie „ultrabook” jest zastrzeżonym znakiem towarowym producenta. Te nowej klasy urządzenia zostały po raz pierwszy zaprezentowane na targach Computex w 2011 roku. Założenia, jakie mają spełniać to przede wszystkim:

niewielka waga (max 1,5 kg netto)
niewielka grubość (max.21 mm)
długa żywotność baterii i czas pracy
cena maksymalna – 2 tys. dolarów
atrakcyjny design.

Jednocześnie ultrabooki mają być tak samo sprawne i wydajne, jak tradycyjne laptopy. Ich ważną cechą jest szybkość reakcji, taka jak w tabletach, czyli na przykład ok. 2-6 sekund wychodzenia ze stanu uśpienia, czy bardzo szybkie przechodzenie do stanu pełnej gotowości.

Intel wprowadził ultrabooki w odpowiedzi na laptopy firmy Apple, które, wraz z innymi urządzeniami spod znaku nadgryzionego jabłuszka, stają się oraz popularniejsze wśród użytkowników. Aby się przebić trzeba wprowadzać innowacje. Jak podaje firma badawcza NPD DisplaySearch, do 2015 roku rynek zostanie zalany cienkimi laptopami. Na rynek ma do tego czasu zostać dostarczone 65 milionów ultrabooków.

Czy warto zainwestować w taki sprzęt? Ulrabook jest dwa razy lżejszy i o wiele cieńszy od standardowego laptopa. Jest to ogromna zaleta, szczególnie dla osób, które potrzebują takiego urządzenia do pracy poza domem, a nie są przekonane do tabletów, które nie posiadają fizycznej klawiatury. Przy niewielkiej wadze i wielkości, ultrabook nie traci na funkcjonalności. Można pracować na nim, jak na zwykłym laptopie. Niestety dla wielu z nas ceny takich urządzeń są jeszcze zbyt wysokie. Często większego laptopa możemy kupić o połowę taniej niż komputer nowej generacji. Na szczęście już teraz obniżenie cen planują jedni z największych producentów sprzętu, czyli Acer, Lenovo czy Hewlett-Packard. Być może za jakiś czas ultrabooki staną się bardziej dostępne dla przeciętnego Polaka.

Z pewnością warto inwestować w nowe technologie, które maja nam przecież ułatwiać życie. Tak też jest z ultrabookami, które są wydajne, funkcjonalne, świetnie wyglądają i przy tym są bardzo poręczne. Jedynie ze względu na cenę, ich upowszechnienie trochę potrwa, ale z całą pewnością za jakiś czas każdy z nas będzie w posiadaniu takiego urządzenia.

Ultrabook – warto?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)