You are here:  / Tania i dobra karta graficzna / Ultrabook – nowe spojrzenie na komputer

Ultrabook – nowe spojrzenie na komputer

post by related

related post

W miarę jedzenia apetyt rośnie. Już nie wystarcza, że komputer jest przenośny, mały, wydajny energetycznie. Teraz wszystko musi być ultra. Do takiego wniosku doszli analitycy z firmy Juniper Research, prognozując, że w 2016r. ultrabooki zastąpią uwielbiane teraz tablety.

Czym różni się od kolegów z komputerowego podwórka? Krótko mówiąc klasą. To produkt dla najbardziej wymagających klientów, w którym zarówno waga, wielkość, wydajność i design są ultra. Cena też, choć jest szansa, że w miarę upływu czasu producenci trochę otrzeźwieją.

Przyjrzyjmy się szczegółom. Ta odmiana notebooka, mimo swoich niewielkich rozmiarów (waga nie większa niż 1,5 kg, grubość najlepiej poniżej 20mm) ma do spełnienia całkiem spore wymagania. Przede wszystkim ma długo pracować bez konieczności podłączania się do ściany. Długo w tym wypadku oznacza nawet 8 godzin, co przy obecnych osiągach niższych blisko o połowę, może zadowolić wymagających. Po drugie ma mieć nowoczesny design, z naciskiem na elegancki. W końcu jest to produkt skierowany, póki co, do specyficznej grupy odbiorców, która ceni sobie odpowiedni look. Po trzecie ma mieć w odróżnieniu do tabletów wbudowaną klawiaturę i łatwość podłączania niezbędnych akcesoriów, np. myszy.

Najświeższy przykład to maluch o skomplikowanej nieco nazwie Portege Z930, czyli najnowszy produkt Toshiby. Dedykowany ludziom biznesu przypisuje sobie miano najlżejszego ultrabooka na rynku. I pewnie słusznie, bo ma ważyć zaledwie 1,09 kg, a mierzyć w najcieńszym miejscu obudowy tylko 8,3 mm. Parametry techniczne też zapowiadają się obiecująco. Obraz wyświetlany na matrycy LCN 13,3 cala, pracującej w rozdzielczości 1366×768 pikseli. Sercem malucha będzie najnowsze dziecko Intela – układ Intel Ivy Bridge. Pamięć RAM do 12 GB, zintegrowana grafika, podświetlana klawiatura i dysk DDS o maksymalnej pojemności 512 GB to już „mało ważne szczegóły”. Tylko cena na razie niezbyt zachęcająca. Gdy trafi do sprzedaży w Europie, prawdopodobnie w trzecim kwartale 2012r., cena będzie zaczynać się od 1109 euro.