You are here:  / Tania i dobra karta graficzna / Telewizor prezentem na święta – na co warto zwrócić uwagę?

Telewizor prezentem na święta – na co warto zwrócić uwagę?

post by related

related post

Pojęcia Smart TV, HDMI czy technologia odświeżania telewizora to dla Ciebie czarna magia? Jeśli pod choinkę chcesz kupić w prezencie dla swojego najbliższego telewizor, przed wizytą w sklepie koniecznie powinieneś przeczytać ten wpis.

Nie tak dawno koleżanka poprosiła mnie o pomoc przy wyborze telewizora dla jej rodziców, który chce im sprawić pod świąteczną choinkę. Oczywiście zgodziłem się, jednak jednocześnie zacząłem się zastanawiać, co może być trudnego przy zakupie takiego sprzętu? Kiedy wybrałem się z nią do sklepu odpowiedź przyszła jednak sama…

Dla osoby, której niekoniecznie mówią coś pojęcia Smart TV, HDMI, ekran 3D LED, technologia odświeżania czy chociażby cyfrowe wejście optyczne, wizyta w takim miejscu może być powodem do prawdziwego stresu. Tym bardziej, że dla większości osób w naszym kraju wydanie około 2 tysięcy złotych na jeden przedmiot, to nadal nie jest codzienność i wolałyby one zrobić to z głową. Czym więc sugerować się przy wyborze tego najlepszego?

Zacznij od ekranu…

95% telewizora to ekran – przynajmniej wówczas, gdy przyglądamy mu się z boku. Na co warto jest więc zwrócić uwagę w tej materii? W pierwszej kolejności, na przekątną ekranu. Telewizor 40-calowy wydaje się być obecnie niezbędnym minimum. Opcję 3D rozważ tylko w przypadku, jeśli będzie on używany przez gadżeciarza lub pasjonata kinematografii (podobnie na obecną chwilę ma się sprawa z zakrzywionym ekranem). Trendy wskazują, aby bardziej przychylnym okiem spojrzeć na ekrany LED-owe, z technologią odświeżania nie niższą niż 100 Hz.

… bo dźwięk ma mniejsze znaczenie

Bose MediaMate computer speakers. Photo taken for Wiki Commons.

Jeśli jesteś fetyszystą czystych dźwięków, czeka Cię rozczarowanie. Prawdopodobnie dźwięk wydobywający się z wbudowanych w telewizorze głośników Cię bowiem nie usatysfakcjonuje. Przy wyborze konkretnego modelu do zakupu nie warto więc w żadnym stopniu sugerować się głośnikami czy technologiami, które posiada. Jeśli interesuje Cię dźwięk, którego nie będziesz musiał się wstydzić, sugeruję, abyś zainwestował w dodatkowe (najlepiej przestrzenne) głośniki zewnętrzne bądź kino domowe.

Wybór odpowiednich wejść i wyjść – sytuacja bez wyjścia?

Zdecydowanie tak! Osoby, które znają się na obecnej technologii odrobinę mniej, właśnie przy tym wyborze będą się pokłaniać prawdopodobnie najdłużej. O czym warto jest więc wiedzieć? Zacznijmy od podstawy – czyli złącz HDMI. Tutaj panuje prosta zasada, im jest ich więcej, tym lepiej. Podobnie ma się zresztą sprawa ze złączami USB. Co dalej? Cały czas istotne są złącza słuchawkowe, stare poczciwe EURO czy VGA. Czytnik karty pamięci może być dodatkowym atutem, ale przy tym upierać się już nie musisz.

Inne ważne (i mniej ważne) bajery

Kupić telewizor i nie mieć w nim w obecnych czasach opcji Smart TV, to jak nic nie kupić. Technologia ta jest już tak popularna (i co ważne, równie przydatna), że nie powinieneś spoglądać na modele, które jej nie posiadają. Warto zadbać, abyś mógł łączyć się z Internetem nie za pomocą kabla (LAN), a przez Wi-Fi. Ciekawą opcją jest dodatkowa możliwość nagrywania video na USB czy chociażby sterowania przez smartfona lub tablet. Nie zapomnijmy jednak, że przynajmniej z założenia, telewizor powinien nam przede wszystkim umożliwić… oglądanie telewizji.

Telewizor prezentem na święta – na co warto zwrócić uwagę?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)