You are here:  / Internet i Komputery / Syndykacja

Syndykacja

post by related

related post

W czasach, kiedy strony www były aktualizowane przez informatyków ręcznie z częstotliwością raz na miesiąc, a serwisy informacyjne można było policzyć na przysłowiowych palcach jednej ręki, przeglądanie sieci nie stanowiło większego problemu. Żyjemy jednak w “społeczeństwie informacyjnych”, a rozwój technologii sprawił, że dziś próba śledzenia na bieżąco wszystkich interesujących wiadomości pojawiających się na stronach internetowych jest z góry skazana na porażkę.

Z pomocy przychodzi nam w takiej sytuacji “syndykacja”, czyli technologia, która umożliwia użytkownikowi gromadzenie treści z wielu różnych źródeł w jednym miejscu. Serwery udostępniają dziś specjalnie przygotowane źródła danych, a odpowiednie oprogramowanie – często w postaci strony www – pozwala zebrać je wszystkie “w jednym worku”, a następnie segregować i przeglądać zgodnie ze zdefiniowanymi przez internautę regułami. Jednym z najpowszechniej stosowanych protokołów – czyli zasad opisujących techniczny sposób przekazu danych – syndykacji jest RSS. Kanały RSS posiada dziś niemal każda strona www. Za pomocą odpowiednich narzędzi wybrane treści ze strony udostępniane są w postaci pliku XML i mogą być pobierane przez tak zwane “czytniki RSS”. Korzystając z nich użytkownik internetu może “subskrybować” wiele różnych kanałów pochodzących z najrozmaitszych serwisów, po to, aby wygodnie w jednym wspólnym miejscu śledzić kolejne pojawiające się nowe informacje. Kiedy znajdzie coś, co go zainteresuje może z czytnika przejść bezpośrednio do źródłowej strony www.

Syndykacja – oprócz “ułatwienia życia” internautom – stała się również doskonałym mechanizmem umożliwiającym webmasterom wzbogacenie treści prowadzonych przez nich witryn, bo dzięki prostym skryptom mogą wykorzystywać ogólnodostępne kanały RSS do pobierania treści na przykład z powiązanych tematycznie serwisów informacyjnych i udostępniać je swoim odbiorcom. Takie rozwiązanie jednak – w odróżnieniu od korzystania z czytników RSS – budzi czasem wątpliwości dotyczące możliwości naruszania praw autorskich. To jednak jest temat na zupełnie inny artykuł…

Syndykacja
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)