You are here:  / Tania i dobra karta graficzna / Smart TV od LG mało bezpieczne?

Smart TV od LG mało bezpieczne?

post by related

related post

Czarne chmury zbierają się nad koreańskim koncernem LG – od specjalistów od reklamy, marketingu i wizerunku zależy teraz, czy spadnie z nich mały deszczyk, czy będzie to burza z piorunami. Otóż okazuje się, że inteligentne telewizory od LG zbierały poufne, prywatne informacje na temat ich użytkowników. Oczywiście wbrew ich woli.

Sprawa wyszła na jaw za pomocą jednego z użytkowników telewizorów smart od LG. Po tym, jak odkrył on, że informacje na temat jego aktywności są zapisywane – mimo odpowiednich ustawień prywatności, tj. blokujących takie akcje – koncern przyznał, że system mógł ignorować pewne opcje wybrane przez użytkownika. Ten fakt zwrócił również naszą uwagę – winne były wzajemnie ze sobą kolidujące ustawienia w przesyłaniu treści – brzmiało stanowisko koncernu. Standardowe informacje są przechowywane po tym, jak zgodę wyraził na to użytkownik. LG obiecuje, że nie są to dane cenne i newralgiczne, a jedynie takie, które pomagają w pozycjonowaniu ogłoszeń reklamowych i rekomendacji. Niemniej niesmak pozostaje, nawet mimo że dane nie zostawały nigdzie trwale zapisywane.

Kwestia zbierania informacji na temat kanałów, które oglądamy nie jest jakoś specjalnie inwazyjna, a dane nie są przesadnie cenne. Niezadowolenie wzbudza jednak fakt, że opcji tej nie można wyłączyć. Zauważył to DoctorBeet pokazując, że nawet mimo ustawień zabraniających wysyłania jakichkolwiek informacji, niezaszyfrowane informacje dotyczące najchętniej oglądanych programów i tak były przesyłane na zewnętrzny serwer. Co więcej jednak, system cyklicznie sprawdzał, co znajdowało się na nośniku pamięci zewnętrznej, który podłączony był do telewizora, zapisując nazwy plików – informacji na temat takich działań próżno szukać w jakichkolwiek dokumentach dołączonych do urządzenia. LG przyznało się również do tego, mówiąc że o ile nazwy plików nie były nigdzie zapisywane, to faktycznie zostawały przesyłane, a jest to związane z jedną naszych nowych usług wyszukiwania zawartości w Internecie. Funkcja ta nie jest jednak jeszcze całkowicie zaimplementowana, a żadne prywatne dane nie zostały zebrane. Nie wiadomo, ile jak długo to wszystko trwało, niemniej według danych informacje te faktycznie nie były przesyłane na żaden aktywny serwer.

LG dodało na sam koniec, że żałuje szumu, który podniósł się w związku z tymi funkcjami i sprawę chce rozwiązać w zgodzie z interesem klientów. Natomiast posiadacze telewizorów smart z logiem LG powinni spodziewać się w niedługim czasie łatki blokującej wysyłanie danych, które wysyłane być nie powinny. Niesmak jednak pozostał.

Smart TV od LG mało bezpieczne?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)