?>
You are here:  / Tania i wydajna karta graficzna / Łatwiejsze pisanie na ekranie dotykowym

Łatwiejsze pisanie na ekranie dotykowym

post by related

related post

Pisanie na klawiaturze dotykowej nie należy do najprzyjemniejszych i najłatwiejszych, zwłaszcza gdy przebywamy w niekomfortowych warunkach. Programiści Google, wychodząc naprzeciw tym problemom, udostępnili ostatnio możliwość wyszukiwania fraz wpisywanych ręcznie, rysując po prostu kolejne litery. Rozwiązanie to może zdecydowanie ułatwić korzystanie z popularnej wyszukiwarki za pomocą urządzeń mobilnych.

Opcję możemy włączyć w ustawieniach na stronie Google.pl (uruchomienie nie zabiera nam możliwości korzystania z normalnej klawiatury), po aktywacji usługi wystarczy tylko wybrać ikonkę widoczną u dołu ekranu, po czym możemy zacząć pisać w dowolnym miejscu. Wyszukiwarka będzie, podobnie jak w przypadku tradycyjnego wpisywania z klawiatury, wyświetlać listę podpowiedzi, z których wystarczy wybrać jedną. Jeżeli chcemy znaleźć dłuższe hasło, to możemy jednym kliknięciem przenieść podpowiadaną frazę do okna wyszukiwania i pisać dalej. System rozpoznaje zarówno wielkie, jak i małe litery, nie ma też problemów ze znakami specjalnymi, choć trzeba pamiętać, aby zero pisać przekreślone (Ø) dla odróżnienia go od litery „o”.

Usługa jest jeszcze na etapie wdrażania i eksperymentowania, dlatego może nie działać idealnie pod różnym oprogramowaniem. W tej chwili rozpoznawanie pisma działa na urządzeniach z systemem iOS5, na telefonach z systemem Android 2.3+ i tabletach z systemem 4.0+, w 27 językach, także po polsku, a najlepiej sprawdza się pod Androidem w przeglądarce Chrome.

Google twierdzi, że rozwiązanie to pozwoli nam korzystać z ich wyszukiwarki bez patrzenia na ekran oraz ułatwi korzystanie z niej w mało komfortowych warunkach, np. podczas jazdy trzęsącym się autobusem.

Nie jest to bynajmniej pierwsze ani jedyne udogodnienie, jakie dla urządzeń mobilnych przygotowali pracownicy Google’a. Dwa lata temu wprowadzono możliwość wyszukiwania głosowego w języku polskim (od roku opcja ta jest dostępna także na pecetach, choć póki co tylko w języku angielskim). Innym ułatwieniem jest Google Goggles – aplikacja, która umożliwia wyszukiwanie informacji o jakichś obiektach przy pomocy zrobionym im zdjęć.

Dodajmy również, że istnieje szereg innych programów, które w ogóle ułatwiają pisanie na ekranie dotykowym. W Internecie znaleźć można na przykład aplikację Swype, działającą na Androidzie. Instaluje nam ona osobną klawiaturę, a podczas pisania na niej nie musimy odrywać palca czy rysika od ekranu. Przesuwamy się po prostu po kolejnych literach ciągłym ruchem, a jeżeli z liter leżących na naszej trasie da się ułożyć więcej niż jedno sensowne słowo, aplikacja pyta, o które z nich nam chodziło. Pisanie przy użyciu Swype’a to kwestia wprawy i przyzwyczajenia, niemniej po pewnym czasie rzeczywiście zajmuje nam to mniej czasu. Aplikację znaleźć można również w wersji polskiej.

Spodobał Ci się wpis? Kliknij „Lubię to”, aby na bieżąco otrzymywać informację o kolejnych.