You are here:  / Karta graficzna do gier / Laptop się przegrzewa! Co robić? Poradnik

Laptop się przegrzewa! Co robić? Poradnik

post by related

related post

Słowa „przegrzewanie” i „laptop” często idą w parze i nie ma w tym nic dziwnego – upchanie dużej ilości komponentów w małej obudowie prędzej czy później da o sobie znać, dlatego dzisiaj opiszę główne przyczyny wysokich temperatur oraz jak z nimi sobie poradzić.

Zanim coś zrobisz najpierw sprawdź temperatury

Z pomocą przychodzi program HWMonitor do pobrania TUTAJ. Po ściągnięciu i zainstalowaniu obserwujemy wartości. Cyframi oznaczyłem poszczególne podzespoły: 1. Procesor; 2. Dysk; 3. Karta graficzna.

Laptop się przegrzewa

Są to wartości komputera w spoczynku, ale w laptopie zwykle mogą zdarzyć się większe, jeżeli więc temperatura procesora przekracza 55 – 60 stopni w spoczynku, bądź 90 – 100 stopni pod obciążeniem, to w takim wypadku należy się tym zająć, gdyż może to doprowadzić nawet do uszkodzenia.

Co jest największą przyczyną przegrzewania się laptopa?

Krótko – kurz. W 70% będzie to zapchany kurzem wentylator, który powoduje, że gorące powietrze nie wydostaje się prawidłowo z laptopa na zewnątrz. Pozostałe 30% będzie to pasta termoprzewodząca, a właściwie jej brak, przez co ciepło oddawane z procesora również nie jest poprawnie odprowadzane.

Samo wydmuchanie kurzu przez otwory nie zawsze pomaga, dlatego najlepiej rozkręcić i wyczyścić dokładnie cały układ chłodzenia, wraz z wymianą pasty, ale uwaga – jeżeli laptop jest na gwarancji, rozkręcenie go może wiązać się z jej utratą, więc w takim przypadku należy odwiedzić serwis.

Laptop się przegrzewa

A oto przykład jak mocno zapchany kurzem wentylator oraz wyschnięta pasta termoprzewodząca mogą doprowadzić to wysokich temperatur. Laptop przed czyszczeniem osiągał 80 – 85 stopni, a „kurzowy filc” nie umożliwiał poprawnej cyrkulacji powietrza.

Laptop się przegrzewa

Po dokładnym wyczyszczeniu sprężonym powietrzem, oraz nałożeniu nowej pasty Arctic Silver temperatury spadły do 40 – 45 stopni, a laptop pracuje o wiele ciszej 🙂

Podstawka chłodząca dobra rzecz

Warto rozważyć zakup podstawki, gdyż pozwala obniżyć delikatnie temperaturę i poziom głośności, a dodatkowo większość z nich posiada regulowany kąt nachylenia, co jest wygodnym rozwiązaniem, np. w czasie pracy.

Laptop się przegrzewa

Przed zakupem należy pamiętać, iż podkładkę wybieramy indywidualnie do każdego laptopa, tak aby otwór wentylacyjny podkładki znajdował się bezpośrednio pod otworem notebooka lub laptopa, w przeciwnym wypadku nie będzie odpowiednio „chłodzić”.

Wymiana HDD na SSD

Talerzowe dyski HDD również mogą być źródłem wysokiej temperatury nawet do 60 stopni, ponieważ są słabo wentylowane i posiadają ruchome części, dlatego też, najlepszym sposobem jest wymiana na dysk SSD, który nie posiada ruchomych elementów i dodatkowo nie generuje hałasu, co jest atutem.

Laptop się przegrzewa

Profilaktyka

Aby uniknąć w przyszłości problemów z przegrzewaniem się laptopa, należy zastosować się do tych wskazówek:

raz na jakiś czas wyczyścić układ chłodzenia z nagromadzonych kurzów oraz wymienić pastę na procesorze i grafice (najlepiej serwis jeżeli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy)
unikać stawiania laptopa na miękkich powierzchniach (np. koce, kanapy i podczas pracy w łóżku lub z laptopem na kolanach)
unikać pomieszczeń w którym jest wysoka temperatura i słaba wentylacja
unikać pracy w pełnym słońcu
obserwować temperatury

Podsumowanie

Opisałem dzisiaj krótko, zwięźle i na temat jak radzić sobie z tym, że laptop się przegrzewa na podstawie moich obserwacji i doświadczenia. Wystarczy stosować się do tych wskazówek, a praca z komputerem stanie się przyjemniejsza i „chłodniejsza”.

A czy ktoś z was miał kiedyś problem z temperaturami? Napiszcie w komentarzu 🙂

Laptop się przegrzewa! Co robić? Poradnik
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)