You are here:  / Tania i wydajna karta graficzna / Jakie słuchawki wybrać?

Jakie słuchawki wybrać?

post by related

related post

Przy okazji pracy przy komputerze, urządzeniach moblinych i stacjonarnych często zdarza się, że natrafiamy na różnego rodzaju pliki multimedialne. Jednak nie każdy, kto znajduje się w naszym sąsiedztwie ma ochotę słuchać tego samego, co my. Takie sytuacje regularnie mają miejsce w pracy, domach czy miejscach publicznych. Rozwiązanie jest najprostsze z możliwych – wystarczy zainwestować w odpowiedni model słuchawek. Pochylając się jednak nad kwestią osobistych preferencji, przedstawiamy kilka modeli nadających się do konkretnych zastosowań.

By jednak nie chybić z zakupem, należy dokładnie określić swoje potrzeby. Czy będziemy korzystać z komunikatorów głosowych? Czy bardziej sprawdzi się konstrukcja otwarta, czy zamknięta? Czy zależy nam na imitacji dźwięków przestrzennych? Wreszcie, czy bardziej zależny nam na jakości generowanego dźwięku, czy wystarczy nam model spełniający podstawowe funkcje? Poniżej przegląd najlepiej sprawdzających się słuchawek w danych warunkach.

Zacznijmy od słuchawek do zastosowań profesjonalnych, czyli tych zwyczajowo najdroższych. Na zakup najdroższych modeli, które zadowolą nawet najbardziej wybredne ucho, możemy zapłacić nawet koło ośmiu tysięcy złotych. Takie kwoty jednak dotyczą modeli high-endowych, wyposażonych w drewniane elementy zewnętrzne, skórzane, miękkie poduszki, membrany produkujące szeroki zakres częstotliwości czy też pozłacane styki. W związku z dużymi widełkami cenowymi (najtańsze modele, które możemy wykorzystać do zastosowań profesjonalnych możemy kupić nawet za mniej niż 1000zł) stosuje się konstrukcje otwarte, półotwarte i zamknięte. Minimalne pasmo przenoszenia zamyka się w wartości 15-24000, a zalecane jest 8-30000, a poziom ciśnienia akustycznego to około 100dB. Takie modele są produkowane w wersjach bezprzewodowych i tradycyjnych na kablu, a złącza to standardowe jacki 6,3mm i mini-jacki 3,5mm.

Słuchawki do zastosowań profesjonalnych

Na przeciwnym biegunie cenowym znajdują się słuchawki do zastosowań biurowych. Takie modele powinny być przede wszystkim wygodne i tanie. Z racji tego, że słuchawki w pracy zazwyczaj zakładamy i ściągamy po kilka razy wypada jednak wybrać solidniejszą obudowę. Wiadomo też z doświadczenia, że lepsze są jednak słuchawki na pałąku niż douszne. Dość często może zachodzić konieczność ich wymiany, dlatego przygotujmy się na to zawczasu. Przede wszystkim powinny mieć tradycyjne złącza mini-jack pasujące do komputerów przenośnych. Konstrukcja zależy od preferencji użytkownika i obecności modeli na rynku, ale polecamy raczej konstrukcje zamknięte. Wygodnym dodatkiem jest regulacja głośności na kablu. Pasmo przenoszenia to minimum 50-16000.

Słuchawki do zastosowań biurowych

Słuchawki do komunikatorów głosowych są wyposażane w mikrofony. W związku jednak z tym, że programy oferujące możliwość swobodnej konwersacji w bardzo dużym stopniu konwertują przesyłany dźwięk, jego jakość nie jest decydująca. Tutaj najbardziej przydaje się regulacja głośności na kablu. Szeroki przedział cenowy sprawia, że każdy powinien być zadowolony. Pasmo przenoszenia to minimum 100-15000. Rodzaj konstrukcji zależy tylko i wyłącznie od preferencji użytkownika, ponieważ w tym segmencie znajdziemy nawet słuchawki dokanałowe. Obok tradycyjnych sposobów łączności znajdziemy również opcję połączenia przez USB, lub zwyczajowo – mini-jack 3,5mm.

Słuchawki do komunikatorów głosowych

Słuchawki dla graczy to chyba najbardziej różnorodny segment w tym zestawieniu. Do najważniejszych cech należy konstrukcja. Z racji tego, że przy grach potrafimy spędzić bardzo dużo czasu, poduszka słuchawkowa powinna otaczać nasze ucho. Te opierające się bezpośrednio na małżowinie potrafią po jakimś czasie bardzo zmęczyć. Opcjonalnie słuchawki mogą być wyposażone w mikrofon, przydatny przy okazji gier wykorzystujących komunikację głosową. Bardzo istotny jest zakres przenoszonych częstotliwości – 30-20000 to rozsądne minimum. Możemy też zastanowić się nad modelami imitującymi dźwięk przestrzenny.

Słuchawki dla graczy

Słuchawki do odtwarzaczy przenośnych to najbardziej rozległa kategoria. Trudno doradzić tutaj coś bardziej konkretnego do kupna słuchawek które są zarówno wygodne, jak i odtwarzają dobrej jakości dźwięki. Standardowe złącze mini-jack 3,5mm gwarantuje, że praktycznie każdy model da się doń podłączyć bezpośrednio lub za pomocą przejściówki. W tym przypadku lepiej wydać pieniądze na model o konstrukcji zamkniętej bądź dousznej, gwarantujące lepszą redukcję dźwięków z zewnątrz. Najlepiej także zadbać, by było je łatwo schować do najmniejszej nawet kieszeni. Minimalny poziom ciśnienia akustycznego to 90dB, a pasmo przenoszenia 18-22000 Hz.

Jakie słuchawki wybrać?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)