You are here:  / Testy kart graficznych / Jaką wybrać obudowę do komputera?

Jaką wybrać obudowę do komputera?

post by related

related post

Obudowa komputera to główny element odpowiedzialny za utrzymanie naszych podzespołów, dba o odpowiednią wentylację oraz pełni rolę wizualną. Jej ceny są rożne, od kilkudziesięciu złotych do nawet kilku tysięcy (!) Każda ma swoje parametry i przeznaczenie, które trzeba znać przed kupnem. W tym poradniku opiszę na co zwrócić uwagę.

.­­‌‏­­

­

­
Obudowy komputerowe typu tower

„Obudowa komputera to najczęściej metalowa (stalowa lub aluminiowa) konstrukcja z elementami plastikowymi zamknięta skrzynka w formie prostopadłościanu” – tak głosi Wikipedia, ale obudowa PC to coś więcej, to podstawa, TO BAZA naszego komputera. Bez niej, wszystkie części nie mają umiejscowienia, nie mają odpowiedniej ochrony przed uszkodzeniami fizycznymi. Przy kompletowaniu nowego komputera, obudowa to pierwszy element który powinno się rozważyć i kupić.

Jaka obudowa do komputera

Ale zaraz zaraz.. są różne typy, parametry, rozmiary, no i ceny. Jaką wybrać? Najpopularniejszą, najtańszą i najbardziej „prostą” obudowę, czyli „tower”. Wyróżnia się głównie jej 3 typy:

#1 Mini Tower (mała wieża)

Najmniejsza obudowa tego typu, wysokość 35-40 cm. Ma najmniejszą z nich pojemność i umożliwia montaż dwóch napędów 5,25″ (np. CD ROM). Nadaje się do instalacji podstawowych, słabo wydajnych podzespołów. Maksymalny rozmiar płyty głównej to standard Micro-ATX, więc uwaga przy zakupie! Jeżeli już posiadamy płytę główną w rozmiarze, np. ATX to obudowa mini tower jej nie pomieści.

Jaka obudowa do komputera

Mini Tower jest małą obudową, a więc i koszt jej zakupu jest nieco niższy od jej większego brata – Midi Tower. Cena? Za niecałe 100 zł można już kupić w miarę dobrą obudowę od np. Zalmana, która spełni podstawowe oczekiwania. Należy też pamiętać, iż koszt zakupu płyty głównej Micro-ATX w tym przypadku również będzie niższy w stosunku do jej „normalnego” odpowiednika.

O czym trzeba pamiętać przy kupnie? O wymiarach, a konkretnie o wysokości chłodzenia procesora i długości karty graficznej. Jeżeli wysokość coolera CPU przekroczy szerokość obudowy – nie zamkniemy pokrywy. Analogicznie jest przy karcie graficznej. Jeżeli jej długość przekroczy maksymalną wartość jaką mieści obudowa – nie zamontujemy jej.

#2 Midi Tower (średnia wieża)

Średniej wysokości obudowa 45-60 cm. Umożliwia montaż co najmniej 3 napędów 5,25”. Najpopularniejszy rozmiar „blaszaka”, pozwala na złożenie komputera średniej wydajności oraz umożliwia dalszą rozbudowę. Maksymalny rozmiar płyty głównej jaki obsługuje to standardowy ATX, ale Micro-ATX również się pomieści bez problemu.

Jaka obudowa do komputera

Koszt zakupu jest trochę większy niż w przypadku Mini Tower. Do 200 zł powinniśmy znaleźć coś dla siebie, co pozwoli nam na montaż dobrych podzespołów oraz prawidłową wentylację. Za przykład może posłużyć tu Cooler Master K280. Na co zwracać uwagę? Na to samo co w przypadku Mini Tower – wymiary kart rozszerzeń (np. grafiki) i chłodzenia CPU, ale dodatkowo też na ilość wentylatorów!

W takiej obudowie minimum to 1 radiator z przodu, który wciąga oraz 1 z tyłu lub z góry, który wyciąga powietrze. Dzięki temu podzespoły będą miały w miarę dobrą wentylację, ale należy pamiętać iż nie zawsze dołączone w zestawie radiatory są ciche, ale o tym będzie w osobnym artykule.

#3 Big Tower (duża wieża)

Największa obudowa tego typu, wysokość 55-60 cm. Ma największą z nich pojemność i umożliwia montaż co najmniej pięciu napędów 5,25”. Przeznaczona dla wymagających użytkowników i entuzjastów poszukujących high-endowych rozwiązań. Mieści wszystkie rozmiary płyt głównych typu ATX w tym także EATX. Bez problemu poradzi sobie z montażem kilku kart graficznych, nawet w trybie 3-way SLI lub CrossFireX.

Jaka obudowa do komputera

Koszt zakupu może być ogromny, ceny zaczynają się od kilkuset zł, ale jakość jaką oferuje jest na wysokim poziomie, za przykład niech posłuży Cooler Master Cosmos II. Bez problemu zamontujemy chłodnicę 3 x 120mm, a czasami nawet 3 x 140mm od chłodzenia wodnego.

Obudowa wykonana jest z materiałów wysokiej klasy, przez co jej waga może sięgać nawet 20 kg, dzięki temu taka konstrukcja gorzej wpada w wibracje (a to plus). Dodatkowo posiadaja dużo filtrów antykurzowych, miejsc na dodatkowe wentylatory, maty wygłuszające i wiele wiele innych udogodnień często niespotykanych przy mniejszych konstrukcjach.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Głównie na cenę, bo ta potrafi być zawrotna 🙂 – wygląd to sprawa gustu i każdy znajdzie coś dla siebie.

Podsumowanie

Wybór wydaje się dość prosty, jeżeli mamy określone jasno potrzeby. Obudowa powinna być wykończona czarnym kolorem w środku, zasilacz montowany na dole, minimum 2 radiatory, które będą wentylować podzespoły, ale najważniejsze, to aby pamiętać o wymiarach! Nie wszystkie karty graficznie mogą się pomieścić, a wystające chłodzenie procesora uniemożliwia założenie pokrywy.

Dzisiaj skupiłem się tylko na obudowach typu tower ze względu na ich BARDZO dużą popularność. Polub naszą stronę na Facebooku, a nie ominą Cię najnowsze wpisy.