You are here:  / Karta graficzna do gier / Jak wyciszyć komputer? Poradnik

Jak wyciszyć komputer? Poradnik

post by related

related post

Komputery i laptopy potrafią być często bardzo hałaśliwe, dźwięk pracy dokucza, a w nocy staje się to bardzo uciążliwy. Czas to zmienić! Jak skutecznie wyciszyć komputer? Oto kilka prostych porad

Wentylatory

Komputer ma kilka źródeł dźwięku, więc należy dokładnie zbadać „największy” hałas. Do tego celu należy zdjąć pokrywę komputera i „nasłuchiwać”. W prawie 90% będą to wentylatory i na nich należy się skupić. Takie elementy jak np. karta graficzna, procesor, generują duże ilości ciepła, które trzeba gdzieś odprowadzić i tym zajmują się wentylatory.

Jak wyciszyć komputer

Wentylator na maksymalnych obrotach potrafi być bardzo głośny, a powodów tego może być kilka. W przypadku laptopa jak i komputera, kurz jest najczęstszą przyczyną, ponieważ gromadzi się na łopatkach, gdy te nie są systematycznie czyszczone. W takim wypadku wystarczy wyczyścić wentylatory w komputerze, natomiast w laptopie sprawa jest bardziej skomplikowana i zaleca się wizyty w serwisie.

A skoro o serwisie mowa to można przy okazji wymienić pastę termoprzewodzącą na procesorze, która odpowiada za odprowadzanie ciepła, ponieważ gdy jej brak, temperatury idą mocno w górę, a co za tym idzie – radiatory szybciej pracują, czyli większy hałas.

Jak wyciszyć komputer

Kolejną przyczyną hałasu może być chłodzenie procesora, ponieważ te, które jest dołączane w zestawie z CPU zazwyczaj nie jest wydajne, a dodatkowo wentylator ma bardzo małą średnicę co przy dużych obrotach jest odczuwalne, więc wystarczy wymienić chłodzenie na większe z łopatkami, np. 120mm lub 140mm, które mają mniejsze obroty maksymalne. Za przykład w rozsądnej cenie niech posłuży SilentiumPC Fortis 2 XE1226.

Obudowa

Wpływ na wysoki poziom głośności ma również obudowa, a dokładnie jej właściwa wentylacja, ponieważ odpowiednio chłodzi podzespoły, ale i odprowadza ciepło na zewnątrz, a więc podstawą jest prawidłowe zamontowanie wentylatorów. Poniżej znajduje się schemat w jaki sposób je montować.

Jak wyciszyć komputer

Kolorem niebieskim zaznaczono strzałki, gdzie powinien znajdować wentylator zasysający powietrze, a kolorem czerwonym, wentylatory wyciągające „ciepłe” powietrze.

Dobra obudowa to również dobrze przemyślane rozwiązania, takie jak możliwość zamontowania dużych wentylatorów, które często są już w zestawie, (ale nie zawsze są najlepszej jakości, dlatego należy przed zakupem warto przeczytać opinie lub recenzję) oprócz tego, porządna obudowa wykonana jest z dobrej jakości materiałów, które sprawiają, że całość nie wchodzi w wibracje, przykładem może być genialna obudowa Be quiet! Silent Base 800.

Jak wyciszyć komputer

Dysk twardy

Najlepszym sposobem na całkowicie bezgłośną pracę dysku twardego jest wymiana na szybki dysk SSD, który nie posiada żadnych elementów ruchomych, niestety ceny takich dysków są nadal wysokie, więc nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić, dlatego też innym sposobem jest montaż HDD specjalnej obudowie tłumiącej, która dzięki wykorzystaniu gumowych elementów absorbuje zarówno wibracje dysku, jak i hałas.

Jak wyciszyć komputer
Zasilacz

Zasilacz to nie tylko moc, ale i często – hałas. Tanie i nieznane zasilacze cechują się stałymi prędkościami wentylatora (które nie są najlepsze), oraz słabej jakości łożyskami, powodując nieprzyjemne dźwięki. Dobry zasilacz (z dobrej firmy), posiada zwykle wentylator 120mm lub 140mm, który pracuje na „wolnych” obrotach nie powodując nadmiernego hałasu. Również zalecam przed zakupem poczytać opinie o danym zasilaczu.

Innym sposobem wyciszenia jest zasilacz półpasywny, czyli taki, który nie przekraczając 30% – 40% pracuje całkowicie bezgłośnie nie używając wentylatorów, przykładem może być Corsair RM 650W. Taki zasilacz jest najskuteczniejszy, ale nie należy do najtańszych.

Jak wyciszyć komputer
Podsumowując

Najważniejsze to utrzymanie porządku w obudowie, a więc wyczyszczenie z kurzów i wymiana pasty termoprzewodzącej. To najtańszy, ale i najskuteczniejszy ze sposobów. Dopiero po wykonaniu tych czynności, możemy brać się za lokalizowanie ewentualnego źródła dźwięku i wymianę podzespołów takich jak, np. wentylatory niskoobrotowe.

Jak wyciszyć komputer? Poradnik
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)