Jak przyspieszyć starego laptopa?

Jak przyspieszyć starego laptopa? Cóż, technologia idzie do przodu i nie ma w tym nic dziwnego. Kilkuletnie lub kilkunastoletnie komputery i laptopy nie nadążają już za nowym sprzętem i przychodzi czas, gdy trzeba coś z tym zrobić. Kupić nowy czy dołożyć i dać „drugie życie”? W tym poradniku opiszę kilka sposobów jak przyspieszyć i „odmulić” laptop lub komputer. 

 

#1 Pamięć RAM

Dodanie pamięci RAM jest już swoistą klasyką tego rozwiązania – im więcej tym lepiej. Każdy system operacyjny ma swoje wymagania, należy mieć na uwadze, że inaczej będzie działał Windows 7 z 2 Gb RAM a inaczej Windows XP który ma mniejsze zapotrzebowania. Ważne jest to jaki mamy typ pamięci jeżeli chcemy dokonać zakupu, gdyż płyta główna obsługuje tylko ten typ pamięci.

jak przyspieszyć starego laptopa

Jeżeli nie wiemy jaki mamy typ pamięci wystarczy ją sprawdzić, np w programie CPU-Z i wejść w zakładkę „Memory”. Znając tym możemy zabrać się za ewentualne zwiększenie RAM jeśli jest taka potrzeba. Poniżej na zdjęciu widać, że typ pamięci to DDR3 i należy o tym pamiętać podczas zakupu, ponieważ inny typ nie będzie kompatybilny z płytą główną.

jak przyspieszyć starego laptopa

Dołożenie pamięci przełoży się na zwiększenie wydajności komputera ale ile jej trzeba dołożyć? W laptopie, który pracował z 1 Gb RAM dołożone zostało dodatkowy 1 Gb. Podczas uruchamiania systemu Windows XP wzrost szybkości był niewielki, różnica 1- 3 sek. podobnie było w przypadku Windows 7.

Inaczej jest w przypadku pracy na programach tutaj czuć, że laptop przyspieszył i lepiej radzi sobie z uruchamianiem programów nawet o 30% szybciej. Przy małej ilości RAM warto się zastanowić nad jej zwiększeniem, gdyż poprawa będzie odczuwalna.

 

#2 Dysk SSD

Dysk SSD to jeden z najlepszych sposobów na przyspieszenie komputera. Efekty są widoczne wszędzie, od uruchomienia komputera po pracę w systemie i programach łącznie. Pierwszy raz gdy zamontowałem dysk SSD i uruchomiłem system powiedziałem: „Wow” i od razu zacząłem się zastanawiać dlaczego właściwie wcześniej go nie kupiłem?

jak przyspieszyć starego laptopa

W przeciwieństwie do standardowych dysków HDD, dyski SSD nie posiadają żadnych elementów ruchomych a dzięki temu są bezgłośne i odporne na wstrząsy, a wiadomo, po kilku latach zwykły dysk HDD potrafi być czasami głośnym elementem całego układu.

jak przyspieszyć starego laptopa

Plusów nie koniec, ponieważ dyski SSD mają bardzo małe zapotrzebowanie na energię nawet kilkanaście razy mniejszą niż standardowe, a więc będzie to odczuwalne zwłaszcza na laptopie gdy pracujemy na baterii. Niestety oprócz plusów są i minusy, a mianowicie – cena. Koszt takiego dysku o pojemności 120 Gb to wydatek 220 zł a za wersję 240 Gb przyjdzie zapłacić prawie 400 zł.

W przypadku komputera PC wystarczy 60 Gb na system operacyjny i niezbędne programy, a na starym HDD można trzymać mniej istotne dane oraz gry – wydajność i tak będzie odczuwalna na SSD w porównaniu do standardowego HDD. Jeżeli chodzi o laptop gdzie jest tylko jedno miejsce na dysk, absolutnym minimum przynajmniej 120 Gb na „esesdeka”.

 

#3 Wyłączenie programów z autostartu

Podczas uruchomienia systemu bywa tak, że uruchamia się masa programów jednocześnie, które nie są w danym momencie konieczne, a jedyne co robią to zapychają pamięć RAM. Najlepszym sposobem jest wyłączenie zbędnych aplikacji. Jak to zrobić?  Kliknij Start -> Uruchom (lub kombinacja klawiszy „Windows” + R) -> wpisz „msconfig” -> i przejdź do zakładki uruchamianie.

jak przyspieszyć starego laptopa

W tym miejscu odznacz wszystkie zbędne programy które się uruchamiają przy starcie systemu. Nie warto instalować programów, które zrobią to za nas, gdyż wszystko to co jest zbędne możemy sami wyłączyć w bardzo prosty sposób bez instalacji dodatkowych oprogramowań i zapychania pamięci.

 

#4 Odinstalowanie zbędnych programów

Po co trzymać programy na dysku z których w ogóle nie korzystamy? Zdziwić się można ile oprogramowania może być zainstalowane na komputerze na którym nikt wcześniej nie zwracał na to uwagi. Prosta rada: nie korzystasz? –  wyrzuć. Zaśmiecony komputer może być głównym powodem wolnej pracy systemu i może się okazać, że wcale nie trzeba dokupywać „lepszych” części. Format raz na jakiś czas też nie zaszkodzi 🙂

 

#5 Wyłączenie Aero

W systemach Windows Vista oraz Windows 7, znajduje się interfejs Aero. Co to takiego? Jak tłumaczy producent: „Windows Aero to atrakcyjny wizualnie interfejs użytkownika systemu Windows Vista oraz Windows 7. Jego cechą charakterystyczną jest przezroczystość przypominająca szkło, subtelne animacje okien i ich nowa kolorystyka”. W praktyce oznacza zbędny „bajer” którego nie potrzebujemy jeżeli zależy nam na wydajności systemu.  Jak wyłączyć?

 • Prawy przycisk myszy na Mój Komputer
 • Wybierz opcję Właściwości
 • Po lewej stronie wejdź w Zaawansowane ustawienia systemu
 • Wybierz zakładkę Zaawansowane
 • W sekcji Wydajność kliknij w Ustawiania
 • Wybierz zakładkę Efekty wizualne i zaznacz w niej pole Niestandardowe
 • Ustaw wszystkie pola puste

jak przyspieszyć starego laptopa

Po tej operacji system Windows od razu będzie szybciej reagował, zauważymy znaczącą różnicę w szybkości otwierania, zamykania i ładowania okien oraz zwolni się część pamięci RAM (w naszym przypadku było to 250 Mb).

 

#6 Wyłączenie indeksowania plików

System Windows posiada funkcję katalogowania zawartości dysku twardego, by podczas wyszukiwania plików szybko wygenerować wynik czyli inaczej indeksowanie plików. Wyłączając tę opcje można zyskać niewielki, ale odczuwalny wzrost wydajności. Jak wyłączyć?

 • Wejdź do Mój Komputer
 • Kliknij prawy przycisk myszki na ikonie dowolnego dysku i wejdź w Właściwości
 • W zakładce ogólne na dole odznacz się opcję „Zezwalaj na indeksowanie zawartości plików na tym dysku wraz z ich właściwościami” 
 • Pojawi się okno Potwierdzenie zmiany atrybutów – należy zastosować zmiany do Dysku, podfolderów i plików

jak przyspieszyć starego laptopa

W przypadku posiadania więcej niż jednej partycji zastosuj te same kroki do pozostałych. Po zastosowaniu tej opcji programy uruchamiały się kilkanaście procent szybciej co w przypadku starych komputerów i laptopów odczuwalne.

 

Podsumowanie

Gdy komputer pracuje wolno lub jak kto woli „muli się”, warto zastosować tych kilka porad aby zwiększyć jego wydajność. Szczególnie podkreślam tutaj punkt nr 3 i 4 gdyż w większości starych komputerów to może być bezpośrednią przyczyną wolnej pracy.

Natomiast jeżeli po zastosowaniu tych opcji nadal odczuwamy niedosyt wydajności w takim przypadku należy zastosować się do reszty punktów. Oczywiście najlepszym sposobem jest zwiększenie pamięci RAM oraz wymiana dysku na SSD, ale trzeba pamiętać, że to wiąże się z kosztami.

Składasz komputer? Sprawdź TUTAJ jaką wybrać obudowę do swojego komputera.

23 Komentarze o "Jak przyspieszyć starego laptopa?"

 1. Nie napisałeś ale ta samo jak możesz uratować starego pc

 2. U mnie właśnie okazało się że mam poinstalowane mnóstwo programów, chociaż ja pierwszy raz na oczy je widziałam ;/ Ale po odinstalowaniu jest duża poprawa 🙂

 3. Zrobiłem jak opisałeś, chodzi mi tutaj o zmianę ustawień systemu, powyłączałem parę wyżej wymienionych rzeczy i rzeczywiście komputer o wiele szybciej śmiga, dzięki!

 4. Dobrym rozwiązaniem jest także program typu Cleaner, za pomocą którego możemy w prosty sposób wyczyścić zbędne pliki (również w przeglądarkach) albo naprawić błedne wpisy do rejestru 😉

 5. Wyłączenie Aero i indeksowania plików zdziałało u mnie cuda. Laptop śmiga jak nowy. Dorzucę jeszcze jedną radę z innej strony, techniczną – warto sprawdzić, czy wnętrze obudowy nie jest zakurzone, zwłaszcza wiatraczek. Czasami wystarczy przetarcie ściereczką środka czy lekkie naoliwienie wiatraka, a laptop dostaje drugie życie.

 6. Mam stary komputer acer z lat 2007 po zastosowaniu kilku rad pomoglo w odmuleniu laptopa wielkie dzieki

 7. Wymiana dysku na SSD daje na prawdę dużo. Wiem po swoim komputerze.

 8. Czy w laptopie można samemu wybierać ram? Jeśli jest po gwarancji to tak, prawda?

 9. To jest dopiero temat rzeka. Przerabiałem już w swoim życiu kilka starych laptopów i za każdym razem musiałem wymyślać coś nowego. Na szczęście pomysłów mi nie brakowało. Skutkiem tego do dzisiaj używam tuningowanych laptopów w pracy i nie mam powodów do narzekań. Najgorsze w tym jest tylko to, że moi znajomi sądzą (z powodu dokonywanych przeze mnie przeróbek), że jestem jakimś specem od komputerów i proszą mnie o pomoc. Ileż to ja już razy musiałem im tłumaczyć, że żaden ze mnie spec. Zawsze proponuję im przeszukać Sieć w poszukiwaniu odpowiednich artykułów (twój jest bardzo przydatny w tym zakresie) lub zatrudnienie zawodowca.
  Genituram ostatnio opublikował…Horoskop Star WarsMy Profile

  • Skąd ja to znam.. Ja natomiast pracując na swoim komputerze nie mam z nim żadnych problemów (mocno rozbudowany PC) ale jak mi przyjdzie czasem coś zrobić na laptopie znajomego lub znajomej to idzie dostać szału. Tnie się niemiłosiernie, programy odpalają z opóźnieniem, a kiedy się pytam dlaczego nie zrobisz coś z tym to odpowiedź jest – „a po co skoro normalnie działa?” No cóż nie wszyscy mają takie wymagania jak my 🙂

 10. ja bym jeszcze dorzuciła garść porad z innej strony 🙂 http://alterweb.pl/-jak-przyspieszyc-komputer

 11. Wczoraj się za to zabrałam i… odżył od razu! dzięki!

 12. Oj chyba biorę się za wypróbowanie tych rad, bo mój biedak już bardzo powoli działa 🙁

 13. W tej sytuacji i ja jeszcze dorzucę kilka sposobów mających na celu przyspieszenie działania komputera http://alterweb.pl/jak-przyspieszyc-komputer/
  Mi przydało się kilka z Waszych i tamtych rad i skoro dziła jak należy może też innym się przyda

 14. Rady bardzo mi pomogły , komputer zaczął szybciej pracować.
  Dziękuję
  Ewa ostatnio opublikował…Janusz Korczak i jego stosunek do dzieci .My Profile

Napisz komentarz

Your email address will not be published.


*


CommentLuv badge