You are here:  / Testy kart graficznych / Jak przyspieszyć starego laptopa?

Jak przyspieszyć starego laptopa?

post by related

related post

Jak przyspieszyć starego laptopa? Cóż, technologia idzie do przodu i nie ma w tym nic dziwnego. Kilkuletnie lub kilkunastoletnie komputery i laptopy nie nadążają już za nowym sprzętem i przychodzi czas, gdy trzeba coś z tym zrobić. Kupić nowy czy dołożyć i dać „drugie życie”? W tym poradniku opiszę kilka sposobów jak przyspieszyć i „odmulić” laptop lub komputer.

#1 Pamięć RAM

Dodanie pamięci RAM jest już swoistą klasyką tego rozwiązania – im więcej tym lepiej. Każdy system operacyjny ma swoje wymagania, należy mieć na uwadze, że inaczej będzie działał Windows 7 z 2 Gb RAM a inaczej Windows XP który ma mniejsze zapotrzebowania. Ważne jest to jaki mamy typ pamięci jeżeli chcemy dokonać zakupu, gdyż płyta główna obsługuje tylko ten typ pamięci.

jak przyspieszyć starego laptopa

Jeżeli nie wiemy jaki mamy typ pamięci wystarczy ją sprawdzić, np w programie CPU-Z i wejść w zakładkę „Memory”. Znając tym możemy zabrać się za ewentualne zwiększenie RAM jeśli jest taka potrzeba. Poniżej na zdjęciu widać, że typ pamięci to DDR3 i należy o tym pamiętać podczas zakupu, ponieważ inny typ nie będzie kompatybilny z płytą główną.

jak przyspieszyć starego laptopa

Dołożenie pamięci przełoży się na zwiększenie wydajności komputera ale ile jej trzeba dołożyć? W laptopie, który pracował z 1 Gb RAM dołożone zostało dodatkowy 1 Gb. Podczas uruchamiania systemu Windows XP wzrost szybkości był niewielki, różnica 1- 3 sek. podobnie było w przypadku Windows 7.

Inaczej jest w przypadku pracy na programach tutaj czuć, że laptop przyspieszył i lepiej radzi sobie z uruchamianiem programów nawet o 30% szybciej. Przy małej ilości RAM warto się zastanowić nad jej zwiększeniem, gdyż poprawa będzie odczuwalna.

#2 Dysk SSD

Dysk SSD to jeden z najlepszych sposobów na przyspieszenie komputera. Efekty są widoczne wszędzie, od uruchomienia komputera po pracę w systemie i programach łącznie. Pierwszy raz gdy zamontowałem dysk SSD i uruchomiłem system powiedziałem: „Wow” i od razu zacząłem się zastanawiać dlaczego właściwie wcześniej go nie kupiłem?

jak przyspieszyć starego laptopa

W przeciwieństwie do standardowych dysków HDD, dyski SSD nie posiadają żadnych elementów ruchomych a dzięki temu są bezgłośne i odporne na wstrząsy, a wiadomo, po kilku latach zwykły dysk HDD potrafi być czasami głośnym elementem całego układu.

Plusów nie koniec, ponieważ dyski SSD mają bardzo małe zapotrzebowanie na energię nawet kilkanaście razy mniejszą niż standardowe, a więc będzie to odczuwalne zwłaszcza na laptopie gdy pracujemy na baterii. Niestety oprócz plusów są i minusy, a mianowicie – cena. Koszt takiego dysku o pojemności 120 Gb to wydatek 220 zł a za wersję 240 Gb przyjdzie zapłacić prawie 400 zł.

W przypadku komputera PC wystarczy 60 Gb na system operacyjny i niezbędne programy, a na starym HDD można trzymać mniej istotne dane oraz gry – wydajność i tak będzie odczuwalna na SSD w porównaniu do standardowego HDD. Jeżeli chodzi o laptop gdzie jest tylko jedno miejsce na dysk, absolutnym minimum przynajmniej 120 Gb na „esesdeka”.

#3 Wyłączenie programów z autostartu

Podczas uruchomienia systemu bywa tak, że uruchamia się masa programów jednocześnie, które nie są w danym momencie konieczne, a jedyne co robią to zapychają pamięć RAM. Najlepszym sposobem jest wyłączenie zbędnych aplikacji. Jak to zrobić? Kliknij Start -> Uruchom (lub kombinacja klawiszy „Windows” + R) -> wpisz „msconfig” -> i przejdź do zakładki uruchamianie.

jak przyspieszyć starego laptopa

W tym miejscu odznacz wszystkie zbędne programy które się uruchamiają przy starcie systemu. Nie warto instalować programów, które zrobią to za nas, gdyż wszystko to co jest zbędne możemy sami wyłączyć w bardzo prosty sposób bez instalacji dodatkowych oprogramowań i zapychania pamięci.

#4 Odinstalowanie zbędnych programów

Po co trzymać programy na dysku z których w ogóle nie korzystamy? Zdziwić się można ile oprogramowania może być zainstalowane na komputerze na którym nikt wcześniej nie zwracał na to uwagi. Prosta rada: nie korzystasz? – wyrzuć. Zaśmiecony komputer może być głównym powodem wolnej pracy systemu i może się okazać, że wcale nie trzeba dokupywać „lepszych” części. Format raz na jakiś czas też nie zaszkodzi 🙂

#5 Wyłączenie Aero

W systemach Windows Vista oraz Windows 7, znajduje się interfejs Aero. Co to takiego? Jak tłumaczy producent: „Windows Aero to atrakcyjny wizualnie interfejs użytkownika systemu Windows Vista oraz Windows 7. Jego cechą charakterystyczną jest przezroczystość przypominająca szkło, subtelne animacje okien i ich nowa kolorystyka”. W praktyce oznacza zbędny „bajer” którego nie potrzebujemy jeżeli zależy nam na wydajności systemu. Jak wyłączyć?

Prawy przycisk myszy na Mój Komputer
Wybierz opcję Właściwości
Po lewej stronie wejdź w Zaawansowane ustawienia systemu
Wybierz zakładkę Zaawansowane
W sekcji Wydajność kliknij w Ustawiania
Wybierz zakładkę Efekty wizualne i zaznacz w niej pole Niestandardowe
Ustaw wszystkie pola puste

jak przyspieszyć starego laptopa

Po tej operacji system Windows od razu będzie szybciej reagował, zauważymy znaczącą różnicę w szybkości otwierania, zamykania i ładowania okien oraz zwolni się część pamięci RAM (w naszym przypadku było to 250 Mb).

#6 Wyłączenie indeksowania plików

System Windows posiada funkcję katalogowania zawartości dysku twardego, by podczas wyszukiwania plików szybko wygenerować wynik czyli inaczej indeksowanie plików. Wyłączając tę opcje można zyskać niewielki, ale odczuwalny wzrost wydajności. Jak wyłączyć?

Wejdź do Mój Komputer
Kliknij prawy przycisk myszki na ikonie dowolnego dysku i wejdź w Właściwości
W zakładce ogólne na dole odznacz się opcję „Zezwalaj na indeksowanie zawartości plików na tym dysku wraz z ich właściwościami”
Pojawi się okno Potwierdzenie zmiany atrybutów – należy zastosować zmiany do Dysku, podfolderów i plików

jak przyspieszyć starego laptopa

W przypadku posiadania więcej niż jednej partycji zastosuj te same kroki do pozostałych. Po zastosowaniu tej opcji programy uruchamiały się kilkanaście procent szybciej co w przypadku starych komputerów i laptopów odczuwalne.

Podsumowanie

Gdy komputer pracuje wolno lub jak kto woli „muli się”, warto zastosować tych kilka porad aby zwiększyć jego wydajność. Szczególnie podkreślam tutaj punkt nr 3 i 4 gdyż w większości starych komputerów to może być bezpośrednią przyczyną wolnej pracy.

Natomiast jeżeli po zastosowaniu tych opcji nadal odczuwamy niedosyt wydajności w takim przypadku należy zastosować się do reszty punktów. Oczywiście najlepszym sposobem jest zwiększenie pamięci RAM oraz wymiana dysku na SSD, ale trzeba pamiętać, że to wiąże się z kosztami.

Składasz komputer? Sprawdź TUTAJ jaką wybrać obudowę do swojego komputera.

Polub naszą stronę na Facebooku, a nie ominą Cię najnowsze wpisy.