You are here:  / Karta graficzna do gier / Czym charakteryzuje się idealny laptop do pracy?

Czym charakteryzuje się idealny laptop do pracy?

post by related

related post

Na co zwracać uwagę podczas zakupu laptopa, który w założeniu ma służyć do pracy? Choć można do tego celu wykorzystać praktycznie każdy dostępny na rynku komputer, jest kilka czynników, które mogą spowodować, że Twoja praca będzie wygodniejsza i łatwiejsza.

Jeśli nie jesteś zaawansowanym grafikiem czy programistą i nie potrzebujesz komputera, który będzie wyposażony w najnowsze podzespoły, prawdopodobnie uważasz, że do wykonywania Twojej pracy dobry będzie praktycznie każdy laptop na rynku. Oczywiście pośrednio tak jest, jeśli jednak chcesz pracować wydajnie, a do tego wygodnie, powinieneś pochylić się nad kilkoma najważniejszymi kwestiami dotyczącymi wyboru Twojego notebooka do pracy odrobinę dłużej.

Ekran

Rozmiar wyświetlacza jest bardzo ważny. W kontekście wyboru notebooka to kryterium decyduje bowiem w praktyce o fizycznej wielkości całego komputera. Jeśli podczas pracy większość czasu spędzasz za biurkiem, a komputera nie zabierasz do domu, możesz pozwolić sobie na ekran o przekątnej 17”. Jeśli jednak jesteś mobilny, a komputer używasz w różnych miejscach i warunkach oświetleniowych, wybierz ten o przekątnej 15” z matową matrycą (o jasności niemniejszej niż 250 nitów). Wydaje się to być idealnym połączeniem kompaktowego rozmiaru z dobrą jakością obrazu.

Bateria

Tutaj sytuacja się powtarza – jeśli większość czasu spędzasz przy biurku, pojemność baterii w Twoim laptopie nie ma większego znaczenia. W przypadku pracy w terenie gdzie dostęp do gniazdka elektrycznego jest ograniczony, powinieneś zainwestować z kolei w model, który pozwoli na długie użytkowanie bez ładowania. Dobrym wyborem może być wówczas dla Ciebie bateria 8-komorowa 75Wh+. Musisz jednak wziąć pod uwagę fakt, że każdy akumulator tak czy owak po pewnym czasie straci na swojej żywotności i będzie działał dużo krócej, niż zapewnia producent.

Podzespoły

Wybór odpowiedniego procesora to równie istotna kwestia, jeśli zależy Ci na niskim zużyciu baterii, ale przede wszystkim jeśli w grę wchodzi odpowiednia moc obliczeniowa. W tym przypadku warto zainwestować w model o niskim napięciu (najlepiej ze zintegrowaną kartą graficzną), który potrzebuje mniej prądu – najlepszymi przedstawicielami tej frakcji są procesory Intela i AMD. Pamięć RAM to z kolei rzecz, na której oszczędzać nie powinieneś – nawet kosztem energii. Panuje tu prosta zasada: „im więcej, tym lepiej”, a 8 GB RAM to wybór marzenie. Dysk twardy, najlepiej w opcji HDD, o pojemności minimum 500 GB (prędkość obrotowa 5400 RPM i 8 MB pamięci buforowej) będzie do tego idealnym uzupełnieniem.

W zależności od charakteru pracy ważne przy zakupie komputera mogą być też inne kwestie – podświetlana bądź odporna na zalanie klawiatura, dotykowy ekran, odporność na wstrząsy, ilość i typ złącz (USB 3.0, HDMI, VGA, czytnik kart pamięci), odpowiednie napędy czy chociażby bluetooth lub wbudowany modem LTE. Wszystkie te funkcje musisz już jednak dopasować sobie sam, według indywidualnego zapotrzebowania.

Przeglądając oferty na polskim rynku natrafiłem na laptop Lenovo ThinkPad T540p i7-4710MQ 8GB 500GB GF730M W8.1Pro, który wydaje się całkiem ciekawą opcją do służbowej torby, spełniającą większość podanych przeze mnie wyżej kryteriów. Może warto przyjrzeć się właśnie jemu?

Czym charakteryzuje się idealny laptop do pracy?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)