You are here:  / Testy kart graficznych / Corsair H105 test chłodzenia wodnego – czy warto kupić?

Corsair H105 test chłodzenia wodnego – czy warto kupić?

post by related

related post

Corsair H105 to kompaktowe chłodzenie wodne, które nie wymaga od nas wielkich umiejętności, wystarczy zwyczajnie podłączyć tak jak zwykły cooler do CPU i gotowe. Chłodzenie zalane jest cieczą i gotowe do pracy w najcięższych warunkach… ale czy na pewno poradzi sobie z podkręconym procesorem i jego wysokimi temperaturami? No i najważniejsze – czy warto kupić? Zapraszam do krótkiej recenzji.

#1 Wykonanie

Corsair H105 posiada 240-milimetrową, aluminiową chłodnicę o grubości 38mm oraz miedziany blok wodny wyposażony w pompę z ceramicznymi łożyskami. Na to wszytko dochodzą dwa wentylatory 120mm PWM (120 x 120 x 25 mm), których prędkość obrotowa to: od 800 do 2700 obr / min – a więc sporo.

Możemy również podłączyć dodatkowe dwa wentylatory w konfiguracji Push-Pull, gdyż do zestawu dołączony jest rozgałęźnik. Na bloku wodnym znajduje się białe podświetlenie, którego nie możemy regulować oraz wyłączać tak jak w Corsair H100i.

corsair h105 test

Do zestawu producent dołączył trzy pierścienie do bloku wodnego: niebieski, czerwony oraz szary. Nam do gustu przypodobał się kolor szary, ponieważ pozostałe dwa kolory są nieco „blade”. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomalować jeden z nich innym kolorem, np krwisty czerwony farbą UV, ale to tylko taka moja sugestia 🙂

corsair h105 test

Zgodność z procesorami na sockety Intel 1150, 1155, 1156, 1366, 2011 oraz AMD AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2 oraz FM2+. Długość węża wynosi 28 cm, więc bez problemu umieścimy chłodnicę w dużej obudowie, ale UWAGA – przed zakupem należy sprawdzić, czy w naszej obudowie jest miejsce na umocowanie 240 mm chłodnicy!

#2 Temperatury i głośność

Na bloku wodnym znajduje się pre-aplikowana pasta termoprzewodząca, oznacza to że pasta już jest nałożona i jedyne co musimy zrobić to przymocować blok do procesora. Ja jednak zalecam usunięcie tej pasty i nałożenie innej, np. srebnej.

Dzięki temu osiągnąłem 4-5 stopni Celsjusza mniej w „stresie” na samej tylko paście! Po podkręceniu procesora Intel 4690K na 4,59 GHz temperatury w spoczynku wynosiły 23-25 stopni Celsjusza co daje niezły wynik, natomiast w stresie średnio 68 – 70.

corsair h105 test

Niestety, gorzej jest z fabrycznymi wentylatorami. Przy 25% obciążeniu ich poziom hałasu wynosi 37 dB, a przy 100% jest to już 54 dB, a więc jest to głośny zestaw. Fabryczne „wiatraki” są średniej jakości, więc jedynym sensownym rozwiązaniem jest zamontowanie innych 120 mm dobrej jakości.

Na szczęście pompka zamontowana w bloku wodnym jest cicha, co jest rzadkością w przypadku chłodzenia wodnego. Cena za Corsair H105 wynosi około 500 zł.

Czy warto kupić?

Temperatury mówią same za siebie. Jeżeli zamierzasz podkręcać procesor to zdecydowanie musisz zastanowić się nad wydajnym zestawem takim jak Corsair H105. Dodatkowo, jeżeli posiadasz obudowę otwartą, lub z szybą to również może być to dobry pomysł, ponieważ wygląda to bardzo efektownie zwłaszcza w nocy z podświetleniem. Problem pojawia się, gdy jesteś tak jak ja – miłośnikiem ciszy, wtedy trzeba zainwestować w dobre i ciche wentylatory.

A ty jak uważasz? Zamierzasz kupić Corsair H105? A może wolisz klasyczne rozwiązanie powietrzem? Napisz w komentarzu.

Corsair H105 test chłodzenia wodnego – czy warto kupić?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)