You are here:  / Tania i wydajna karta graficzna / Asus Padfone, czyli smartfon, tablet (i nie tylko) w jednym

Asus Padfone, czyli smartfon, tablet (i nie tylko) w jednym

post by related

related post

Wobec coraz bogatszej oferty na rynku urządzeń mobilnych kolejne firmy starają się wyróżnić z morza produktów czymś naprawdę nietuzinkowym i innowacyjnym. W tym celu opracowują nowe technologie, z których część wydaje się tak nietypowa, że może być albo genialnym pomysłem, albo dziwacznym gadżetem. W tym nurcie innowacyjnych wydaje się lokować Padfone – wprowadzony właśnie na półki polskich sklepów najnowszy produkt Asusa.
Koncepcja Padfone’a

Koncepcja Padfone’a jest intrygująca, gdyż w zamyśle ma to być urządzenie łączące smartfona i tablet (a w wersji rozszerzonej o dodatki także laptop) przy jednoczesnym zachowaniu ich funkcjonalności. Jak Asus chciał to osiągnąć? Oddając do dyspozycji klienta normalnego smartfona, którego w każdej chwili da się podłączyć – wkładając do odpowiedniej portu w obudowie – do przystawki Padfone Station, dzięki czemu można natychmiast uzyskać w pełni funkcjonalny tablet. Za działanie całości odpowiedzialne są podzespoły smartfona, na nim też przechowywane są wszystkie dane, przystawka w postaci tabletu zapewnia nam tylko większy dotykowy ekran, głośnik, kamerę i trwalszą baterię. Podłączanie i odłączanie ma być płynne i bezproblemowe, dlatego nie spowoduje ono zerwania nadchodzącego połączenia, a interfejs dostosowuje się natychmiast do większego bądź mniejszego wyświetlacza, podobnie dzieje się z większością aplikacji (jeśli na przykład zaczniemy oglądać film na smartfonie, to po podłączeniu telefonu do Padfone Station odtwarzanie będzie kontynuowane od tego samego momentu, na którym przerwaliśmy).

To jednak nie koniec, gdyż Asus wypuścił na rynek stację dokującą przeznaczoną do Padfone’a nazwaną Padfone Station Dock, która zapewnia użytkownikowi klawiaturę QWERTY i kolejny akumulator.

Cena

Sugerowana cena zestawu podstawowego Padfone’a, składającego się ze smartfona i tabletu-przystawki, wynosi 2699 zł (tyle też kosztuje w większości sklepów z elektroniką, chociażby w Euro RTV AGD). Jest to zatem dość atrakcyjna oferta, biorąc pod uwagę, co dostajemy w zestawie. Kupno bardzo dobrego tabletu i smartfona osobno zapewne zamknęłoby się w podobnej kwocie, a nawet większej.

Dużo gorzej wypada jednak kwestia dodatkowych akcesoriów do Padfone’a, które wydają się bardzo przydatne i ciekawe, ale ich cena może okazać się zaporowa. Wspominany Padfone Station Dock, zamieniający nasz tablet w laptop, kosztuje bowiem 849 zł. Drugi z gadżetów wprowadzonych równocześnie na rynek przez Asusa to Stylus Bluetooth Padfone, będący jednocześnie rysikiem do obsługi ekranu dotykowego i słuchawką bluetooth. Dzięki niemu możemy odbierać i prowadzić rozmowy bez konieczności wyjmowania smartfona ze stacji dokującej. Wydaje się to wygodnym i ciekawym pomysłem, ale za tę wygodę będzie trzeba sporo zapłacić, bo aż 459 zł.
Opinie

Wśród opinii, jakie od jakiegoś czasu znaleźć można w Internecie, dominują zrównoważone, niewyrażające ani zachwytu, ani zupełnej krytyki głosy. Wśród zalet wymienia się przede wszystkim długi okres użytkowania sprzętu, możliwy dzięki kilku akumulatorom, oraz elastyczność całego rozwiązania. Choć Padfone raczej nie dorównuje pod względem specyfikacji najlepszym smartfonom i tabletom na rynku, to jednak dzięki temu, że oba urządzenia stanowią tu w zasadzie jedność, nie tracąc swej funkcjonalności, produkt Asusa jest konkurencyjny. Jeśli chodzi o Padfone Station Dock, to nie zastąpi on laptopa, ale może stanowić rozwiązanie idealne do prostych zajęć czy do pracy poza domem. Niektóre recenzje podkreślają też, że nie wszystko działa tak, jak powinno. Nie wszystkie aplikacje płynnie dostosowują się podczas podłączania smartfona do przystawki, nie zawsze też łącza poszczególnych stacji dokujących stykają idealnie. Wszyscy jednak są zgodni co do tego, że pomysł Asusa jest interesujący i wart rozpatrzenia, a kolejnym generacjom Padfone’a trzeba się będzie przyglądać z równie wielką uwagą. Jak zwykle więc decyzja o kupnie zależeć będzie on naszych indywidualnych potrzeb i wymagań.
Specyfikacja techniczna Padfone’a

Asus Padfone posiada następujące parametry techniczne:

Android 4.0 Ice Cream Sandwich,

wymiary smartfona: 128 x 65,4 x 9,2 mm, Padfone Station: 273 x 176,9 x 13,55 mm,

waga smartfon: 129 g, Padfone Station: 724 g,

procesor: Qualcomm Snapdragon S4 8260A dwurdzeniowy 1,5 GHz,

1 GB LPDDR2 RAM,

16GB/32GB/64GBGB eMMc Flash,

slot kart microSD,

WLAN 802.11 b/g/n,

Standard sieci:

WCDMA HSPA+ UL:5.76 Mbps/DL:21 Mbps

3G: WCDMA: 900/2100

2G: EDGE/GPRS/GSM: 850/900/1800/1900,

GPS Qualcomm GPS (obsługa AGPS),

wyświetlacz: 4,3″, qHD 960 × 540 pikseli, Super AMOLED, Corning Gorilla Glass,

bateria: 1520 mAh litowy, Padfone Station: 24.4 Whr/6600 mAh

aparat smartfona (tył): 8MPx z autofokusem, przesłona F2.2, LED Flash; aparat Padfone Station (przód): 1,3 MPx

3,5 mm jack audio, wejście micro-USB,

czujnik wstrząsu, e-kompas, żyroskop, czujnik światła, czujnik ruchu.

Zdjęcia pochodzą ze strony producenta: http://pl.asus.com/Mobile/PadFone/

Spodobał ci się tekst? Kliknij „Lubię to”, aby otrzymywać informacje o następnych.