You are here:  / Tania i wydajna karta graficzna / 9 filmów, których lepiej nie oglądać podczas rodzinnego obiadu

9 filmów, których lepiej nie oglądać podczas rodzinnego obiadu

post by related

related post

Są filmy, które uświetniają każde ważniejsze wydarzenie. Mimo że na widok Kevina w trakcie Świąt Bożego Narodzenia niektórych atakują konwulsje, to film sam w sobie nie jest taki straszny (szczególnie, gdy ogląda się go po raz pierwszy). Istnieją jednak produkcje, których raczej nie włączyłbyś, by urozmaicić miłe, niedzielne popołudnie w rodzinnym gronie…

Zaznaczamy – wszystkie filmy, które znajdziemy poniżej są przeznaczone dla osób dorosłych!

ludzka stonoga

Ludzka stonoga – film, który po prostu musiał się w niniejszym zestawieniu znaleźć. Historia absolutnie abstrakcyjna (mam nadzieję) – opowiada o trzymającym się na uboczu szalonym naukowcu, który chce z trzech żywych organizmów stworzyć jeden. By oszczędzić osoby o słabszych żołądkach powiedzmy tylko tyle, że trójka nieszczęśliwców, by się poruszać, musi doskonale zsynchronizować swoje ruchy, zupełnie jak czyni to stonoga. Oglądaniu filmu towarzyszy niejasne poczucie lęku – niby zdajemy sobie sprawę, że to, co oglądamy na ekranie to czysta fikcja, niemniej próba postawienia się w sytuacji trójki nieszczęśników powoduje gęsią skórkę.

salo 120 dni sodomy

Salo, czyli 120 dni Sodomy – szokujące filmy wcale nie są wynalazkiem naszych czasów. Jeśli usłyszycie, że kiedyś próbowano zainteresować widza fabułą, a nie sensacją (chociaż czy to na pewno dobre słowo?) śmiało możecie podać tytuł tego filmu. Opowiada on o czterech faszystowskich dygnitarzach, którzy postanowili zorganizować w położonej na odludziu ogromnej willi imprezę, jakiej świat nie widział. W tym celu zebrali z okolicznych wiosek 30 kobiet i mężczyzn by znęcać się nad nimi w trzech okrutnych cyklach. Gwałty, ekskrementy, krew, morderstwa – a wszystko to w imię niejasnej idei.

nekromantik

Nekromantik – nekrofilia nie jest tematem wdzięcznym i łatwym. Nie zmienia to jednak faktu, że do tego zjawiska można podejść nieco delikatniej, niż uczynił to Jörg Buttgereit. Niemiec zrobił to na tyle karykaturalnie, że jego film w wielu krajach dostał permanentnego bana. Opowiada historię niejakiego Roberta Schmadtke, który zaciągnął się do pracy przy ściąganiu z ulic ludzkich szczątków. Nic specjalnego, powiecie – Robert jest jednak miłośnikiem martwych fragmentów ludzkiego ciała, stąd często któryś z nich jedzie z nim do domu. Podobnie jednak jak każdy inny nałóg, tak i ten uległ eskalacji – bo skończyło się na transporcie nadgniłych zwłok. Aha, wspominałem, że Robert dzieli tę oryginalną pasję ze swoją ukochaną? No właśnie…

men behind

Man Behind the Sun – jest to film, który zdecydowanie wyróżnia się spośród dotychczas opisanych – przede wszystkim zaś dlatego, że oparty jest na faktach. Rzeczywistość często mocno przerasta nasze wyobrażenia na temat tego, co działo się faktycznie, i z taką sytuacją mamy tutaj miejsce. Opowiada historię Jednostki 731, która oficjalnie zajmowała się szukaniem sposobów na uzdatnianie wody, a w praktyce czyniła rzeczy, które zawstydziłyby wszystkich nazistów razem wziętych. Wspomnijmy tylko, że w samych Chinach podczas seansów zmarło 6 osób, a do legendy przeszło wydarzenie z australijskimi cenzorami, którzy długo odmawiali przyjrzenia się filmowi, a gdy wreszcie to uczynili, organizatorzy żałowali, że nie wręczyli im przed seansem papierowych torebek na wymioty.

videodrome-1983-06-g

Wideodrom – kiedy w 1983 roku David Cronenberg nakręcił ten film, wydawać on się mógł czystym science-fiction, gdzie proporcje science do ficition to jakies 5 do 95 na rzecz tego drugiego. Po 30 latach okazuje się on jednak nad wyraz aktualny, co oczywiście przeraża. Opisuje historię niejakiego Maxa Renna, operatora telewizji kablowej, który pewnego razu trafia na piracki kanał nadający sceny seksu i perwersyjnych tortur. Jest to przyczynek do zagubienia się w Wideodromie.

srpski film

Srpski Film – ‘dzieło’ całkiem młode, bo powstałe w roku 2010. Opowiada o emerytowanej gwieździe porno, która dostała propozycję nie do odrzucenia. W jej skład wchodził przede wszystkim czek na olbrzymią sumę a także uczestnictwo w tajemniczym eksperymencie, którym zarządzać miał ekscentryczny reżyser Vukmir. Film, o wiele bardziej niż inne w zestawieniu, skierowany jest do widza pełnoletniego, bowiem oprócz szokujących, krwawych scen, epatuje on seksem. Co prawda na ekranie nie pojawia się nic nowego, niemniej nagromadzenie wszelkiego rodzaju ‘atrakcji’ powoduje, że film wywołał ogromne kontrowersje.

Nadzy i rozszarpani

Nadzy i rozszarpani – ciekawie zrealizowany film, który zasługuje na uwagę również ze względu na konstrukcję fabularną. Poniżej znajdziecie mały spoiler, bez niego trudno jednak mówić o filmie. Obraz składa się bowiem z dwóch części – w pierwszej z nich śledzimy ekipę filmowców, którzy wybrali się do dżungli, by stworzyć dokument o kanibalach. Jak się można jednak domyślać, już nie wrócili – a wysłana po nich ekipa ratownicza odnalazła taśmy, na których uwieczniono zwyczaje kanibali. Z nimi bohaterowie filmu – oraz widzowie – zapoznają się w drugiej części.

the butcher

The Butcher – film, który nie daje widzom chwili wytchnienia. Rzuca ich natychmiast w wir zdarzeń, nie wiedzących tak naprawdę, co się w ogóle dzieje. Obraz przedstawiony jest z perspektywy pierwszej osoby a w jego ramach oglądamy reżyserowaną rzeź, na którą – jak się okazuje – jest olbrzymi popyt. Nawiązanie do klasyki kina snuff, które ostatnio powraca do łask.

elza wilczyca z ss

Elza – Wilczyca z SS – trudno nie uciec od wrażenia, że klimaty nazistowskich Niemiec to dobry fundament dla obscenicznego filmu. Tym razem przenosimy się do Obozu medycznego numer 9, w którym przeprowadza się eksperymenty na osobach, które nie miały szczęścia urodzić się aryjczykami. Obóz zajmuje się – oczywiście poza znęcaniem się nad więźniami – szukaniem leków na gangrenę czy też wynalezieniem innych, śmiertelnie groźnych zarazków, którymi można by potraktować aliantów. Najciekawsza jest jednak osoba Elzy, czyli głównodowodzącej szukającej wśród więźniów idealnego kochanka.